Prokurent – kim jest i czy warto w nim być?

Instytucja prokury jest szczególnym rodzajem ustanowionego pełnomocnictwa w spółkach. Prokurent pełni funkcję dodatkowego przedstawiciela przedsiębiorcy w prowadzeniu spraw firmowych, podpisywaniu umów oraz dopełnianiu podstawowych obowiązków prawnych. Co warto wiedzieć o obowiązkach i uprawnieniach prokurenta?

Kim jest prokurent?

Prokurenci mogą być obecni we wszystkich miejscach, w których konieczne są negocjacje umów, rozmowy z kontrahentami i prowadzenie działań w imieniu spółki. Prokurent w spółce może pełnić swoją funkcję samodzielnie, z drugim prokurentem lub innym członkiem zarządu. Istotną informacją jest to, że powołać go może jedynie spółka wpisana do rejestru. Jego rola nie jest tożsama z rolą członka zarządu – ten drugi ma szersze uprawnienia, gdyż prowadzi i reprezentuje sprawy spółki, prokurent natomiast jedynie je reprezentuje. Ustanowienie prokurenta i zakres jego uprawnień powinny zostać wpisane i ujawnione w KRSie.

Odpowiedzialność prokurenta

Rodzaj zastosowanej prokury określa uprawnienia i odpowiedzialność prokurenta. W kontekście działania w imieniu spółki najszersza odpowiedzialność dotyczy prokury samoistnej. Osoba wykonująca tę funkcję może samodzielnie reprezentować spółkę w skuteczny sposób, choć nadal podlega w pełni decyzjom mocodawcy. Mniejszą autonomią w zakresie wykonywanych czynności cieszą się pełnomocnicy z ramienia prokury łącznej. Główne ograniczenia prokurenta wskazuje Kodeks Cywilny.

Uprawnienia prokurenta

Prokurent spółki ma prawo do prowadzenia rozmów handlowych, negocjowania i zawierania umów z kontrahentami, składania oświadczeń w ich imieniu, podpisywania dokumentów w imieniu spółki, a także reprezentowania przed sądami i urzędami (najczęściej przy udziale lub po podpisie członków zarządu). Nie może z kolei uczestniczyć w prowadzeniu spraw wewnętrznych spółki, takich jak sprawy pracownicze czy organizacyjne.

Czy warto być prokurentem?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest oczywiście trudna. Z pewnością dużą zaletę stanowi możliwość poznania struktury spółki, obowiązujących w niej formalności i nabycia doświadczenia biznesowego bez ponoszenia osobistej odpowiedzialności. Wiele spółek decyduje się na zatrudnienie prokurenta w momencie rozwoju biznesu, gdy samodzielne kontrolowanie spraw formalnych staje się zbyt czasochłonne. W tym przypadku obie strony będą czerpały korzyści z zatrudnienia prokurenta.

Kancelaria Wrzecionek & Partnerzy w Poznaniu

Istnieją sytuacje, w których spółki potrzebują kompleksowej porady prawnej i wsparcia profesjonalistów. W tym wypadku mogą zwrócić się do kancelarii, która zajmuje się szeroko pojętym doradztwem w każdej dziedzinie prawa. Pomoc otrzymają m.in. w Kancelarii Wrzecionek & Partnerzy mającej swoją siedzibę w Poznaniu. Dzięki wysokiemu poziomowi świadczonych usług klienci mogą być spokojni o bezpieczeństwo prowadzonych interesów. Więcej informacji na temat działań kancelarii można znaleźć na stronie internetowej https://wrzecionek.com.pl/.

Artykuł sponsorowany