Jakie roślinny można sadzić w donicach miejskich wykonanych z betonu?

Mała architektura miejska to szeroka grupa produktów, wśród których znajdują się między innymi donice z betonu. To właśnie dzięki nim na miejskie skwery i place można wprowadzić kwiaty zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie, a także wiele innych roślin. Jakie kwiaty będą dobrze rosły w betonowych donicach?

Dlaczego donice z betonu to dobry wybór?

Donice betonowe to szereg produktów o różnym kształcie, wielkości, a także stylu. Można się o tym przekonać, wchodząc na Konarch.pl i przeglądając donice. Bez względu na to, jaki konkretnie model betonowej donicy wybierzemy, możemy być pewni, że jest ona solidna i przetrwa w doskonałym stanie wiele lat. Beton jest materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Nie szkodzi mu deszcz, śnieg, palące słońce. Nawet grad nie jest w stanie uszkodzić wykonanych z betonu donic. Warto pamiętać, że betonowe donice są nie tylko trwałe, ale również bardzo estetyczne. Świetnym przykładem jest donica Vera.

Jakie kwiaty jednoroczne sprawdzą się w donicach betonowych?

Jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne, to w donicach z betonu można z powodzeniem sadzić:

  • aksamitki;
  • begonie;
  • petunie;
  • surfinie;
  • dalie;
  • kanny.

To oczywiście jedynie przykład jednorocznych, kwitnących roślin, które doskonale będą komponowały się z surowością betonu. Ich atutem jest to, że nie mają większych wymagań i na ogół cieszą się oczy obfitym kwitnieniem przez całe lato.

Jakie krzewy warto posadzić w donicach betonowych?

Wystarczy postawić na odpowiednie donice betonowe, aby posadzić w nich nie tylko kwiaty jednoroczne, ale również krzewy ozdobne. Idealnie do takich roślin nadają się duże donice betonowe. Popularne krzewy, które dobrze będą czuły się w donicach z betonu, a jednocześnie nie zaszkodzi im zanieczyszczenie powietrza, jakie na ogół panuje w przestrzeni miejskiej to:

  • berberysy – to szeroka grupa krzewów doskonale znoszących uprawę w donicach. Dostępne są gatunki, które dobrze czują się w pełnym słońcu, dostępne są też te, które lepiej będą rosły w półcieniu. Nie mają większych wymagań glebowych, są dość odporne na susze;
  • irga – to krzew zimozielony, co sprawia, że będzie zdobić przestrzeń miejską również zimą. Warto pamiętać, że owoce, które rodzi zimą są chętnie zjadane przez ptaki. To dla nich naprawdę wartościowy pokarm;
  • bukszpan;
  • trzmielina Fortunea.

W donicach betonowych uprawiać można również niewielkie iglaki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim świerk Conica, który charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem. Zwraca uwagę stożkowym pokrojem. Również jałowiec chiński będzie dobrze znosił uprawę doniczkową.

Czy tylko kwiaty i krzewy można uprawiać w donicach z betonu?

W donicach betonowych bardzo dobrze będą rosły również niektóre gatunki traw ozdobnych, które pięknie komponują się z betonem. Przykładem jest chociażby kostrzewa. Postawić można też na żurawki, które są roślinami wieloletnimi.

Donice betonowe to niezwykle popularna mała architektura miejska. Okazuje się, że bez przeszkód można uprawiać w nich wiele roślin, a te wskazane przez nas to jedynie niewielki wycinek tego, na co można postawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *