Ranking kont firmowych — czy warto z niego korzystać

W 2022 roku trudno jest wyobrazić sobie prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej bez konta firmowego. Pozwala ono rozgraniczyć finanse firmy od prywatnych. Z tego powodu założenie takiego rachunku jest często jedynym z pierwszych działań, jakie podejmuje osoba, która zarejestruje swoją działalność gospodarczą. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty banku może pomóc ranking kont firmowych. Czy warto z niego korzystać? Podpowiadamy.

Czym jest ranking kont firmowych?

Ranking kont firmowych jest to zestawienie ofert bankowych skierowanych do przedsiębiorców. Głównie tych, którzy posiadają jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które dopiero zamierzają założyć swoją własną firmę, jak i przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku już od dawna, zainteresowane lepszymi ofertami bankowymi. Dobry ranking tego rodzaju można sprawdzić choćby pod tym adresem: https://wspieramyfirmy.pl/ranking-kont-firmowych/

Tego typu zestawienie pozwala w krótkim czasie porównać propozycje wielu banków, bez konieczności odwiedzania ich stron internetowych lub placówek stacjonarnych. Gwarantuje więc oszczędność czasu potrzebnego na indywidualne przeanalizowanie każdej oferty i odnalezienie najkorzystniejszego w danej sytuacji produktu bankowego. Zazwyczaj ranking kont firmowych tworzony jest przez specjalistów, którzy na bieżąco śledzą sytuację w sektorze bankowym i nowe rozwiązania wprowadzane przez poszczególne instytucje.

Jakie elementy uwzględnia ranking firmowych kont bankowych?

Ranking kont firmowych w 2022 roku to zestawienie, które może uwzględniać wiele różnych elementów. Zazwyczaj jednak szczególną uwagę zwraca się w nim na:

  • opłaty związane z podstawowymi operacjami bankowymi, a więc za prowadzenie konta, kartę, wypłaty z bankomatu, czy przelewy,
  • funkcjonalność konta firmowego,
  • dodatkowe usługi, jakie bank oferuje przedsiębiorcom,
  • możliwość założenia rachunku online.

W zestawieniu takim uwzględnia się również aktualne promocje banków. Bardzo często instytucje takie oferują przedsiębiorcom premie lub inne dodatki, jeżeli spełnią oni określone warunki. Nierzadko są to premie pieniężne, które są znacznie wyższe niż te, na jakie mogą liczyć klienci indywidualni, nierzadko sięgają nawet 2000 zł.

Jak wybrać konto firmowe?

Konto firmowe jest produktem dedykowanym spółkom, a także osobom prowadzącym swoją własną działalność gospodarczą. Z tego powodu wybór tego produktu powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami konkretnego przedsiębiorstwa, a więc na przykład rodzajem transakcji, jakie będą wykonywane z takiego konta. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na opłaty związane z jego prowadzeniem, kartą, przelewami czy wypłatą pieniędzy z bankomatu. Wszystkie te aspekty uwzględnione są w rankingu kont firmowych 2022. 

Podczas wyboru rachunku, należy zwrócić uwagę na produkty oszczędnościowe, ewentualną ofertę kredytową, opcje konta walutowego, a także dodatkowe usługi i funkcjonalności. Dla wielu właścicieli istotna jest możliwość otwarcia takiego konta przez internet bez konieczności wizyty w placówce stacjonarnej. Cześć osób z kolei za istotny czynnik determinujący wybór konkretnego produktu uznaje dostęp do aplikacji mobilnej przypisanej do konta. 

Decyzja o wyborze konta firmowego z pewnością jest dużo trudniejsza niż wybór konta indywidualnego, ponieważ to pierwsze jest związane z inną specyfiką usług. Dodatkowo często, zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli swoją działalność, nie wiedzą, jakie będą ich średnie przychody czy wartości jednorazowych transakcji. Z tego powodu po kilku miesiącach od rozpoczęcia funkcjonowania firmy decydują się na zmianę konta bankowego lub otworzenie nowego rachunku. Należy jednak pamiętać, że każdy rachunek bankowy trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego i ZUS-u.

Jakie banki uwzględnia ranking kont firmowych? 

Ranking firmowych kont bankowych 2022 uwzględnia wszystkie najważniejsze banki, które w swojej ofercie posiadają taki produkt. Wśród nich można wymienić Santander Bank, Nest Bank, Bank Pekao, Millenium, ING, Alior Bank czy PKO Bank Polski. Większość z nich oferuje tak zwane Konto za Zero. Należy mieć jednak świadomość, że tego typu promocje zazwyczaj uwzględniają podstawowe usługi związane z bankowością internetową, płatnościami bezgotówkowymi, prowadzeniem rachunku, przelewami krajowymi, wypłatami z bankomatów czy też płatnością kartą. 

Instytucje te jednak stawiają przedsiębiorcom pewne warunki, które muszą spełnić, aby powyższe usługi były dla nich darmowe. Dodatkowo, analizując Ogólne Warunki Umowy, możemy znaleźć zapisy szczegółowo pokazujące, w jakich sytuacjach musimy liczyć się z opłatami. Często dotyczą one przelewów międzynarodowych czy wypłaty z bankomatów innych instytucji. W przypadku przelewów krajowych z kolei może to być miesięczny limit transakcji. Część banków zaś oferuje bezpłatne przelewy jedynie do Urzędu Skarbowego i ZUS-u.

Podsumowując, ranking kont firmowych to zestawienie, które bardzo ułatwia zarówno obecnym, jak i przyszłym przedsiębiorcom wybór najlepszego w ich sytuacji konta . Decydując się na konkretny produkt, należy jednak sprawdzać szczegółowe warunki założenia konta, a także tabelę opłat, ponieważ aspekty te mogą mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję.