Wielki biznes wspiera Ukrainę podczas wojny

Metinvest to duża międzynarodowa grupa firm wydobywczych i metalurgicznych.. Od ponad 17 lat firma ta działa w Ukrainie, rozwijając gospodarkę państwa i otwierając nowe miejsca pracy. Jednak ostatnie 2 lata nie były łatwe: odkąd rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę, wiele cennych obszarów, obiektów, magazynów, oraz linii produkcyjnych zostało utraconych. Rinat Achmetow, właściciel Grupy Metinvest, wspiera ukraińską armię od początku inwazji, ponieważ zdaje sobie sprawę, że to wojsko decyduje o tym, jak szybko kraj może powrócić na ścieżkę pokoju i dobrobytu. Ponadto, fundacja biznesmena uruchomiła również kilka ważnych inicjatyw humanitarnych by wspomóc ludność cywilną.

Wszystko dla frontu

Firmy Metinvest mogą pomóc narodowi ukraińskiemu, ponieważ nadal pracują na pełnych obrotach. Dzięki elastycznemu zarządzaniu udało im się zmienić łańcuchy logistyczne, oraz zainwestować w modernizację i optymalizację procesów produkcyjnych by utrzymać wysoką wydajność zakładów. Produkcja wysokiej jakości stali ma kluczowe znaczenie dla kraju w stanie wojny. Ponadto, linie fabryk i hut wytwarzają wiele produktów potrzebnych na linii kolizyjnej.

W 2022 roku Rinat Achmetow uruchomił Steel Front (“Stalowy Front”), największy projekt obronny Ukrainy. Jego działalność jest w pełni skoncentrowana na pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy. Przez dwa lata na linię ognia dostarczono już wiele materiałów budowlanych, kamizelek kuloodpornych i hełmów, barier przeciwczołgowych. 

Produkowane są również unikalne konstrukcje, takie jak makiety sprzętu wojskowego, modułowe ziemianki i pułapki na drony wroga, zwane “łapaczami lancetów”. Więcej na temat technologii używanej do łapania dronów można znaleźć na stronie https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html.

Nie wszystko, czego potrzebuje wojsko, może być wyprodukowane na liniach produkcyjnych Metinvest, dlatego Steel Front kupuje również pojazdy, zestawy pierwszej pomocy, drony, radia, kamery termowizyjne i wiele innych, które są potem dostarczane na front. 

Wspieranie ludności cywilnej

Zyski z działalności Grupy Metinvest, uzupełnione dużymi inwestycjami zagranicznymi, pozwalają firmie na prowadzenie działalności charytatywnej skoncentrowanej na ludności cywilnej. Ukraińcy poszkodowani w wyniku operacji wojskowych otrzymują żywność i zestawy higieniczne. Ponadto, projekt Saving Lives (“Ratujmy życia”) obejmuje również programy rehabilitacji fizycznej i psychologicznej i zapewnia porady ekspertów, protetykę, zakup sprzętu i leków dla szpitali.

Do tej pory, Rinat Achmetow i Grupa Metinvest zainwestowali wspólnie około 800 milionów złotych w inicjatywy wojskowe i humanitarne. Biznesmen nie planuje zaprzestania tej pomocy.

Materiał został przygotowany na podstawie publikacji https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.

Materiał zewnętrzny