Tutaj jesteś

Dlaczego chcę zmienić pracę?

20 września 2023 Lifestyle rekrutacja

Rozmowa rekrutacyjna to koszmar wielu pracowników. Niby powinno na niej się być sobą, ale jednak świadomość, że nasza kandydatura – taka jaką jest – może zostać odrzucona, jest najczęstszym powodem stresu u 98% społeczeństwa.

Zobacz także: Staranie się o pracę bez wcześniejszego doświadczenia

W tym artykule dowiesz się:

  • Dlaczego chcę zmienić pracę – powody i odpowiedzi

Dlaczego chcę zmienić pracę – powody i odpowiedzi

Każdy ma swój własny powód dla którego zmienia pracę. Czasami jest to miejsce pracy, innym razem stanowisko, czy inna firma. Sprawdź do jakiej kategorii może się zaliczać Twoja motywacja i jak z niej elegancko wybrnąć.

Zobacz także: Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Powód: Zmiana lokalizacji

Odpowiedź: Z powodów osobistych musiałem zmienić miejsce zamieszkania. Z tamtą firmą łączą mnie pozytywne doświadczenia. Niestety nie ma jej oddziału w tej miejscowości, ale chciałbym kontynuować pracę na podobnym stanowisku.

Bez względu na to, że żyjemy w dobie popularyzacji pracy zdalnej niektóre stanowiska nadal wiążą się z koniecznością pracy stacjonarnej. W takim przypadku nasza sytuacja jest dość prosta. Wystarczy powiedzieć, czy przeprowadzka miała miejsce z przyczyn zawodowych, czy z prywatnych. Nie musimy podawać konkretów. Warto zaznaczyć, jeśli mieliśmy pozytywną relację z konkretną firmą, czy nawet przekazać referencje. Należy również podać, dlaczego uważamy, że dobrze sprawdzimy się na podobnym stanowisku w innej firmie. 

Powód: Chcę zmienić branżę

Odpowiedź: Odkryłem pasję do takich czynności. Postanowiłem więc tak się doszkolić w tym kierunku. Moje wcześniejsze doświadczenie wnosi wartość do tej pracy, którą jest…

Nie zawsze branża, którą docelowo wybierzemy jest taką, która idzie w zgodzie z naszymi wartościami. Bez względu na to, jaki był powód zmiany branży warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy. 

Po pierwsze – do czego innego mamy pasje? Co nas interesuje i sprawia, że chętniej przychodzimy do pracy? Być może chodzi o tryb pracy (stacjonarny/zdalny), albo obowiązki na tym stanowisku przerastają w jakiś sposób nasze oczekiwania? – warto się nad tym zastanowić.

Po drugie – jaką wartość możemy wnieść do innej branży z naszym obecnym doświadczeniem zawodowym, albo umiejętnościami? Nie należy przekreślać przepracowanego czasu, nawet jeśli nasza posada nie była satysfakcjonująca. Pokazuje to pracodawcy, że możemy mieć świeższe spojrzenie, albo być dodatkowo wyspecjalizowani w temacie, który może okazać się pomocny.

 Kolejno, zazwyczaj pracodawcy szukają kogoś z aktualną wiedzą. Trzeba się więc wybrać na jakieś szkolenie, warsztaty, żeby odświeżyć informacje. Czasami jedno szkolenie nie wystarcza – musimy wtedy się uzbroić w cierpliwość.

Powód: Rozwój osobisty

Odpowiedź: Poprzednie stanowisko nauczyło mnie konkretnych umiejętności. Mogą one stanowić świetną bazę do rozwoju w tej pracy, ponieważ…

Nie ma lepszego powodu do zmiany miejsca pracy, niż rozwój osobisty! Według badania firmy Hays w tym roku 70% pracodawców patrzy przychylnie na taki argument. Odsetek ma tendencję wzrostową. Jeśli więc pragniemy się rozwijać to warto najpierw spojrzeć czego nauczyliśmy się na poprzednim stanowisku i dlaczego możemy być świetnymi kandydatami w danej firmie.

Powód: Jestem studentem

Odpowiedź: Jestem studentem takiego kierunku. Chciałbym zdobywać pierwsze doświadczenia na rynku pracy zanim ukończę studia. Myślę, że będę dobrym pracownikiem na to stanowisko, ponieważ…

Bycie studentem na rynku pracy nie jest łatwe. Wielu pracodawców chętnie przyjmuje osoby z doświadczeniem – nie tyle naukowym, ile zawodowym. Zanim więc zastanowimy się nad ofertami pracy, stażami, bądź praktykami musimy zastanowić się…co nasz kierunek studiów, zainteresowania i umiejętności mogłyby wnieść na dane stanowisko. Warto też pomyśleć, jakie zalety mogą mieć nasi oponenci. Nieśmiałość i niedostatki w pewności siebie należy odłożyć na bok. Praca będzie dla nas interesująca, jeśli będzie spełniać nasze oczekiwania (w tym jak najbardziej te finansowe), ale też będzie ciekawa i adekwatna do tego co umiemy.

Powód: Niesatysfakcjonujące warunki

Odpowiedź: Przyjąłem propozycję pracy w konkretnej firmie, ponieważ oferta była interesująca. Niestety, rzeczywistość nie pokrywała się z wytycznymi, ani informacjami, które otrzymałem na wstępie.

Nie zawsze nasze oczekiwania pokrywają się z tym co dostajemy. Niestety, nie zawsze też zakres obowiązków, pensja, czy nawet nazwa stanowiska są adekwatne do tego co robimy w pracy. W takim wypadku warto spokojnie rozglądać się na rynku pracy. Nie należy niczego robić gwałtownie – jeśli od razu rzucimy pracę, to być może nie będziemy mieli poduszki finansowej na samodzielne utrzymanie. Z drugiej strony – jeśli pospieszymy rekrutantów, albo zdecydujemy się na pierwszą znalezioną ofertę pracy – to możemy wejść z deszczu pod rynnę, albo w ogólę – nie wejść.

Powód: Zostałem zwolniony

Odpowiedź: Ilość i zakres obowiązków w mojej poprzedniej pracy były dla mnie niesatysfakcjonujące. Obydwoje z szefem zgodziliśmy się, że nie jest to stanowisko dla mnie. Chciałbym odnaleźć się w pracy, gdzie mógłbym być pomocny w… . Wiem, że dobrze sprawdzę się w …

O powodach, dla których straciło się pracę można by napisać książkę. Często mówi się o cięciach budżetowych, nie wywiązywaniu się z obowiązków, zawyżonych oczekiwaniach pracodawcy względem pracownika, bądź na odwrót. Grunt to wyciągnąć lekcję i iść dalej. Jeśli jednak chcemy odwołać się do naszego doświadczenia w elegancki sposób to warto uwzględnić kilka elementów. Na początku podajemy powód np. Trafiłem do zespołu, gdzie wszyscy pracownicy dobrze się już znali i trudno było wejść do ich kręgu. Później dodać, że kwestia zwolnienia była za wzajemną zgodą. Jest to ważny aspekt ponieważ stawia nas na równi, a nie – na przegranej pozycji. Na koniec warto dodać, co wyciągnęliśmy z tego doświadczenia i w czym się dobrze sprawdzimy, co w pracy sprawia nam radość.

Powód: Toksyczne otoczenie w pracy

Odpowiedź:  Niestety, komfort pracy w poprzedniej firmie nie był dla mnie odpowiedni. W moim otoczeniu zdarzały się nieprofesjonalne zachowania, które przeważyły na tym, że zacząłem szukać innej firmy. Przykro mi, ponieważ sama pozycja była dla mnie bardzo satysfakcjonująca.

Niezwykle ważne jest, żeby pamiętać, że rekrutując się na dane stanowisko i zgadzając się na zakres danych obowiązków nie zgadzaliśmy się na gorsze traktowanie. Nikt nie powinien ranić nas nieodpowiednimi komentarzami, ani zachowywać się wobec nas źle. Jeśli takie zachowanie nie jest częste, to czasami kwestia rozmowy może być kluczowa. Kiedy jednak rozmowa i skargi nie przynoszą rezultatów to warto rozważyć inne miejsce pracy. W samej Polsce zarejestrowanych jest ponad 4 mln. działalności gospodarczych i ponad 600 tys. spółek. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Warto też pamiętać, że toksyczne miejsce pracy może mieć długoterminowy wpływ na naszą komunikację i jakość pracy. Pomoc psychologa, czasami nawet psychiatry, albo urlop wypoczynkowy dla siebie przed rozpoczęciem nowej pracy mogą być nieocenione.

Zobacz także: Co to jest wolny zawód? Odkryj definicję i korzyści pracy jako freelancer.

Powodów, dla których chce się zmienić pracę, może być naprawdę wiele. Każdy z nich – odpowiednio przemyślany, przeanalizowany – może stanowić dobrą motywację. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór słów – jest to bowiem jednorazowa okazja, żeby przedstawić swój profil pracodawcy. Ważną rolę odgrywa dostrzeżenie i docenienie własnej wartości.

Redakcja Netinvest

Jestem pasjonatem finansów i rozwoju osobistego. Na co dzień dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem na blogu netinvest.com.pl, gdzie wspieram Was w podróży ku lepszej przyszłości. Uwielbiam pisać o wszystkim, co związane z pracą, finansami, kryptowalutami i stylem życia. Wierzę, że każdy z nas ma potencjał, by osiągnąć swoje cele, dlatego staram się inspirować i motywować do działania. Zapraszam do wspólnej nauki i odkrywania, jak lepiej zarządzać swoim życiem i finansami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?