Posiadanie terminala płatniczego stanowi obecnie podstawę prowadzenia działalności. System płatności bezgotówkowej jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla klientów, a wielu z nich całkowicie przerzuciło się na bezdotykowe uiszczanie opłat za pomocą karty. Terminal płatniczy pozostaje też nieocenionym rozwiązaniem w czasach pandemii, ze względu na możliwość bezpiecznej realizacji płatności za towary i usługi przy minimalnym kontakcie. Rozwiązanie to oszczędza również cenny czas. Po spełnieniu określonych warunków terminal uzyskać można bezpłatnie, co stanowi dodatkową zaletę.
Ile wynosi cena stacjonarnych terminali płatniczych?
Terminale stacjonarne są zazwyczaj dzierżawione, co wiąże się z koniecznością uiszczania comiesięcznych opłat przez przedsiębiorcę. Umowa na korzystanie z urządzenia zawierana jest na określony czas, np. kilka lat. Koszt dzierżawy terminala płatniczego wynosi średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie, niezależnie od ilości przeprowadzanych za jego pośrednictwem transakcji. Obciążenie to nie stanowi jednak całkowitego wydatku ponoszonego przez firmę, ponieważ dochodzi do niego również prowizja za transakcje. Obejmuje ona marżę agenta rozliczeniowego, czyli opłatę groszową doliczaną do prowizji bankowej. Marża ta może być jednak zerowa, co stanowi korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców realizujących wiele transakcji na niskie kwoty. Banki pobierają opłatę interchange, która stanowi 0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych. Stawki te regulowane są przez ustawę o usługach płatniczych. Dodatkowe koszty pochłaniają opłaty systemowe, pobierane przez organizacje płatnicze – np. Mastercard czy Visa. Miesięczny koszt użytkowania terminala płatniczego wynosi średnio 0,65% wartości transakcji. Wielu operatorów oferuje ceny promocyjne na określony okres czasu, np. 6 lub 12 miesięcy.
Ile kosztuje mobilny terminal płatniczy?
Mobilne terminale płatnicze to urządzenia przenośne, które w większości drukują potwierdzenia papierowe. W przeciwieństwie do urządzeń stacjonarnych, nabywane są one na własność. W zależności od oferty usługodawcy, cena terminali mobilnych wynosi do kilkuset złotych. Opłata jest jednorazowa, dlatego nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Promocyjne ceny kupna terminali mobilnych są szczególnie atrakcyjne w porównaniu z wydatkami, jakie trzeba ponosić na dzierżawę urządzenia stacjonarnego. Korzystanie z m-POS okazuje się jednak droższe w codziennej eksploatacji. Suma prowizji pobieranej od każdej transakcji wynosi od 1,4% do nawet 1,7%. Terminale mobilne przeznaczone są zatem głównie dla przedstawicieli handlowych oraz przedsiębiorców, którzy stosunkowo rzadko przyjmują transakcje kartą lub sprzedają przede wszystkim wysokomarżowy towar. W takim przypadku istotna jest możliwość zaoferowania klientom płatności kartą w terenie, co podnosi prestiż firmy oraz buduje obraz nowoczesnej marki nastawionej na wygodę odbiorców.
Jak uzyskać bezpłatny terminal?
Systemem umożliwiającym bezkosztowe korzystanie z płatności bezgotówkowych za pośrednictwem terminala płatniczego jest Program Polska Bezgotówkowa. Aby z niego skorzystać, należy spełnić odpowiednie warunki. Program kierowany jest do właścicieli firm, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmowali płatności za pomocą kart płatniczych, a także inwestorów otwierających całkowicie nowy biznes. Z oferty nie mogą skorzystać franczyzobiorcy, przedsiębiorcy posiadający powyżej 5 placówek oraz operatorzy urządzeń samoobsługowych, a także jednostki administracyjne, szczebla samorządowego i rządowego, które uczestniczą w programie rozpowszechniania płatności bezgotówkowych.
Jakie są zasady otrzymania bezpłatnego terminala płatniczego?
Aby skorzystać z Programu Polska Bezgotówkowa, należy podpisać umowę z wybranym dostawcą terminala płatniczego. W Programie udział bierze wiele instytucji rozliczeniowych i firmy tj. Mico. Okres trwania umowy musi obejmować co najmniej 12 miesięcy, przez które korzystanie z terminala pozostanie bezpłatne. Po zakończeniu umowy, instytucje biorące udział w Programie Polska Bezgotówkowa mogą zaproponować inne warunki współpracy. Aby poznać szczegóły, przedsiębiorca powinien indywidualnie skontaktować się z wybranym agentem rozliczeniowym. W ramach oferty można uzyskać nawet 3 bezpłatne terminale płatnicze (każdy z limitem 100 tysięcy zł), a dla każdego z nich okres dofinansowania liczony jest osobno oraz począwszy od momentu instalacji. Od maja 2020 roku, liczba urządzeń dostępnych dla przedsiębiorców z branży transportu międzymiastowego została zwiększona do 20 sztuk. Cały proces otrzymania bezpłatnego terminala jest bardzo prosty. Na początek należy wybrać model odpowiednio dopasowany do prowadzonego biznesu oraz wypełnić zgłoszenie. Aby otrzymać bezpłatne terminale, konieczne jest podanie informacji dotyczących działalności. Fundacja Polska Bezgotówkowa weryfikuje następnie, czy przedsiębiorca kwalifikuje się do udziału w Programie. Po pozytywnym rozpatrzeniu decyzji, kurier dostarcza bezpłatne terminale płatnicze pod wskazany adres.