Tutaj jesteś

Umowa o pracę a własna działalność – jak to wygląda w praktyce?

3 października 2019 Poradnik

Praca we własnej firmie, to marzenie niejednego etatowego pracownika. Własny biznes zazwyczaj kojarzy się z wolnością i niezależnością. To sposób na oderwanie się od codziennej rutyny i zapanowanie nad własnym życiem i czasem.

Zalety łączenia dwóch źródeł dochodu

Łączenie pracy na etacie z pracą na własny rachunek ma wiele pozytywnych stron. Do najważniejszej zalety, zalicza się oczywiście dodatkowy zarobek. Wielkość dochodów będzie uzależniona od rodzaju podjętej działalności i czasu, jaki się na nią poświęci. Początkowo mały biznes, może z czasem przynosić coraz większe zyski.

Kolejnym plusem są niższe koszty prowadzenie działalności gospodarczej. Pracując na etacie i jednocześnie we własnej firmie, należy opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie płaci się składek na ubezpieczenie społeczne (rentowej, emerytalnej, zdrowotnej, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy). Jedynym wymogiem dla uzyskania tych korzyści jest otrzymywanie minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Praca na własny rachunek, daje możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Jest to bardzo dobry sposób na rozkręcenie działalności. Po kilku miesiącach lub latach, dodatkowy biznes ma szanse przekształcić się w główne źródło dochodów. Dzięki temu praca przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się codziennym, satysfakcjonującym zajęciem.

Na co uważać, gdy mamy własną firmę i pracujemy na etacie

Umowa o prace a własna działalność – jak unikać zagrożeń?Często myśląc o założeniu własnej firmy, pojawia się strach związany z porażką. Jednoczesna praca na etacie i założenie działalności, ogranicza finansowe ryzyko. W przypadku niepowodzenia i upadku nowo założonej firmy, nadal utrzymane będą dochody z pracy na etacie.

Przed rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, warto uważnie przyjrzeć się zapisom w umowie o pracę. Jeśli jest w niej mowa o zakazie konkurencji, nie będzie możliwości wykonywania tej samej pracy na etacie i w swojej firmie. Złamanie zakazu konkurencji, może mieć katastrofalne skutki: dyscyplinarne zwolnienie z pacy i sprawa w sądzie.

Dodatkowa praca pochłania dużo czasu. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z różnymi obowiązkami, takimi jak: zadbanie o sprawy księgowe, pozyskiwanie klientów. Sprawne pogodzenie dwóch sposobów zarabiania pieniędzy, może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Sukces zapewnią dyscyplina i szczegółowe planowanie kolejnych kroków.

Kolejną kwestią jest przebywanie na zwolnieniu lekarskim. W przypadku choroby, nie wolno wykonywać żadnej pracy, również tej we własnej firmie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli pracodawca nie patrzy przychylnie na pozaetatowy biznes.

Ważną decyzją jest wybór sposobu opodatkowania. Może się zdarzyć sytuacja, że suma dochodów uzyskiwanych z etatu i własnej działalności przekroczy kwotę pierwszego progu podatkowego. Dla uniknięcia takiej sytuacji należy przemyśleć kwestię opodatkowania podatkiem liniowym, wynoszącym dziewiętnaście procent.

Redakcja Netinvest

Jestem pasjonatem finansów i rozwoju osobistego. Na co dzień dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem na blogu netinvest.com.pl, gdzie wspieram Was w podróży ku lepszej przyszłości. Uwielbiam pisać o wszystkim, co związane z pracą, finansami, kryptowalutami i stylem życia. Wierzę, że każdy z nas ma potencjał, by osiągnąć swoje cele, dlatego staram się inspirować i motywować do działania. Zapraszam do wspólnej nauki i odkrywania, jak lepiej zarządzać swoim życiem i finansami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?