Terminal płatniczy ostatnimi czasy znajdziemy praktycznie wszędzie. Na sprzęt tego typu można trafić już w osiedlowym warzywniaku. Szczególnie w dobie pandemii warto pytać w sklepie o możliwość płatności bezgotówkowej. Pieniądze papierowe są nadal bardzo popularne, jednak jedna karta zamiast sterty drobnych wysypujących się z portfela, to zdecydowanie lepsza opcja.
Czym jest i jak działa terminal płatniczy?
Istnieją dwa rodzaje terminali płatniczych: stacjonarny oraz przenośny. Obecnie w większości rozwijających się punktów handlowych, czy usługowych powinno znajdować się jedno z tych urządzeń. Z pomocą terminalu płatniczego można bowiem w bardzo szybki sposób przeprowadzić transakcje bezgotówkowe z użyciem karty. Aby przeprowadzić tego typu transakcję musi być zapewniona komunikacja między terminalem a kasą fiskalną. Dzieje się to w następujący sposób: po naciśnięciu danego klawisza na kasie fiskalnej wysyła ona do terminala polecenie płatności razem z kwotą. W dalszej kolejności system oczekuje na przeprowadzenie zleconej transakcji bez użycia gotówki poprzez to konkretne urządzenie. Po wykonaniu transakcji płatniczej, nasza kasa fiskalna dostaje stosowną informację i automatycznie kończy realizację sprzedaży poprzez wydruk paragonu fiskalnego. Jeśli zdarzy się, że nastąpi odmowa, czyli brak akceptacji karty, to niestety klient musi dokonać płatności za pośrednictwem gotówki. Można też spróbować ponownie zapłacić bezgotówkowo, jednak kilka nieudanych prób może poskutkować zablokowaniem karty.
Zalety terminalu płatniczego
Terminal płatniczy jest to urządzenie, które ma mnóstwo zalet. Podłączenie tego urządzenia do kasy fiskalnej posiada następujące plusy:
– likwiduje ewentualne pomyłki podczas przepisywania danej kwoty z kasy,
– zdecydowanie zwiększa szybkość obsługi danych klientów, co w dalszej kolejności ułatwia personelowi płynne prowadzenie sprzedaży. Sprawne prowadzenie transakcji ułatwiają również komunikaty wyświetlane na terminalu,
– raportowanie to kolejna rzecz, którą znacznie ułatwia terminal płatniczy, ponieważ poszczególne transakcje są definitywnie ujęte w dobowych raportach kasowych.
Jaki terminal wybrać?
Kiedy podejmiemy decyzję na temat wynajmu terminala płatniczego, musimy zdecydować, jakie parametry urządzenia są dla nas najistotniejsze. Pierwszym z nich jest sposób łączenia się z centrum autoryzacji. Jeśli w miejscu, w którym będzie działało urządzenie, jest dostęp do Internetu, można podłączyć go najprostszym kablem do modemu. Jeśli Internetu nie ma, wtedy trzeba wybrać terminal z tak zwanym modułem GPRS, gdzie za pośrednictwem tegoż urządzenia będzie możliwa łączność z operatorem przez sieć telefonii komórkowej.