Czy wolontariat liczy się do stażu pracy?

0
813

Każda osoba, która kończy szkołę średnią bądź studia staje przed ciężkim wyborem w jakiej pracy spędzi kolejne miesiące, bądź lata. Niestety w naszych polskich realiach nie zawsze mamy okazję dostać pracę w tym zawodzie, w którym byśmy chcieli i musimy odbić się od ściany. Wiele osób decyduje się więc zaraz po ukończeniu studiów na bezpłatne staże bądź wolontariat. Kolejna część porzuca marzenia o znalezieniu pracy w Polsce i postanawia wybrać się za granicę, gdyż zazwyczaj jest tam już ktoś ze znajomych.

Wolontariat a staż pracy

To bardzo często zadawane przed samym sobą pytanie szczególnie przez młode osoby, które nie do końca znają się na kwestiach prawnych. Wolontariat niestety najczęściej nie liczy się nam do emerytury i nie przynosi nam żadnych składek. Jedynie w niektórych krajach na świecie osoby będące wolontariuszami są nieco bardziej doceniane w tym aspekcie i ich praca nie idzie na marne. Wolontariusze to najczęściej osoby o dużym sercu, które pomagają za darmo w wielu fajnych i ciekawych inicjatywach.

Wolontariat za granicą

Wiele osób, które nie mogą znaleźć w Polsce pracy po studiach postanawia wybrać się za granicę i poszukać tam swojego szczęścia. Wolontariat ma jeden duży plus i jest nim z pewnością fakt, że można dzięki niemu poznać naprawdę wiele fajnych osób, a ta znajomość może się w późniejszym czasie przerodzić w związek, bądź szansę na znalezienie lepszej pracy. Jest udokumentowane mnóstwo przypadków osób, które wyjechały za granicę na staż, bądź zostać wolontariuszem i udało im się odmienić swoje życie.

Duże znajomości

Dzięki pomaganiu innym podczas odbywania wolontariatu dajemy się poznać wielu osobom, które mogą dostrzec nasze dobro i może do nas wrócić szybciej niż myślimy bardzo pozytywna karma. Dodatkowym plusem jest znajomość w dobrym stopniu języka obcego. Najbardziej może się przydać język angielski i francuski, które są bardzo popularne na całym świecie i można się dzięki nim porozumieć nawet w krajach afrykańskich.

Szansa na lepszą pracę

Wyjazd na wolontariat daje nam szanse zakręcenia się w okolicznych miejscowościach i pokazania potencjalnym pracodawcom w danym regionie. Bardzo często dzięki znajomości języka angielskiego możemy zostać nauczycielem lub kimś, kto będzie przekazywał zdobytą w Polsce wiedzę. Oczywiście wyjazd zagraniczny wymaga naprawdę dużej odwagi i bardzo często jest to dla wielu osób przeszkoda, którą ciężko pokonać szczególnie w naszej głowie. Jednakże warto otwierać się w życiu na nowe wyzwania.

Praca po studiach

Jak więc widzimy możliwości po studiach jest naprawdę wiele i jeśli nie możemy znaleźć pracy w zawodzie i mamy w sobie dużo złości, to zawsze pozostaje nam możliwość wyjazdu za granicę. Osoby po kilkuletnich studiach w Polsce są zazwyczaj na tyle wykwalifikowane, że nie mają żadnego problemu z porozumieniem się w innych rejonach świata i zaraz po wyjeździe z Polski często zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz poziom podstawowej edukacji wcale tak bardzo nie kuleje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here