Znasz to irytujące uczucie, kiedy dzwonisz do kogoś i słyszysz tylko przerywanie, albo od razu Cię rozłącza? Brak zasięgu irytuje 72%, a bardzo irytuje 28% społeczeństwa*. W naszym artykule umieściliśmy różne sytuacje, potencjalne problemy, jakie mogą się pojawić. I najważniejsze – rozwiązania.
W dzisiejszym artykule dowiesz się:
- Jakie są przyczyny braku zasięgu?
- Sprawdzone rady jak poprawić zasięg w telefonie
- Kiedy warto zmienić telefon?
Jakie są przyczyny braku zasięgu?
Jednym z najczęściej zgłaszanych powodów braku zasięgu jest problem z routerem. Być może jest przerwa w dostawie prądu, firma przetwarza płatność za internet, bądź znajdujesz się za daleko od sieci. Innym powodem mogą być zakłócenia zasięgu spowodowane pogodą – burzą, deszczem, silnymi zmianami meteorologicznymi.
Najtrudniejszy do przełknięcia zdaje się problem z siecią komórkową, albo jeszcze gorszy problem z telefonem. Niektóre urządzenia mają przestarzałe systemy. Przez to nie zawsze będą miały najlepszy zasięg.
Zobacz też: Dostępność Internetu pod adresem zamieszkania – jak sprawdzić?
Sprawdzone rady jak poprawić zasięg w telefonie
Jeśli szukasz rozwiązania w sprawie poprawy zasięgu w telefonie to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Oto 5 sprawdzonych rad, co zrobić, kiedy nasz router odmawia posłuszeństwa:
- Zresetuj router
Zresetowanie routera to najczęstsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Czasami pojawiają się zakłócenia sygnału, bądź router jest obciążony zbyt dużą ilością podłączonych urządzeń. W takiej sytuacji można też skorzystać z jednej z aplikacji do sprawdzania prędkości internetu. Wiele z nich jest bezpłatnych.
Zdarza się również, że router nie jest ustawiony w komfortowym dla nas miejscu. Warto wtedy pomyśleć o przemeblowaniu. Należy również regularnie i terminowo opłacać rachunki za internet.
- Przejdź w miejsce w którym jest lepszy zasięg
Kiedy jesteśmy w lesie, górach, bądź nad morzem czasami nie możemy złapać zasięgu. Wiąże się to warunkami pogodowymi i odległością od nadajników. W takiej sytuacji można po prostu zmienić miejsce. Jeśli zasięg się pojawi, to znaczy, że działa.
- Zresetuj telefon
Czasami problem z zasięgiem jest kwestią przeciążenia telefonu. W takim wypadku wystarczy wyłączyć i włączyć urządzenie oraz sprawdzić, czy zasięg się poprawił. Również możliwe są aktualizacje systemu. W takim wypadku należy być cierpliwym i dać urządzeniu czas.
- Wyłącz tryb samolotowy
Tryb samolotowy, wyciszony i nie przeszkadzać – te wszystkie trzy funkcje w telefonie mogą dawać mylne wrażenie problemów z zasięgiem w telefonie. Warto wtedy wyłączyć je i poczekać 10 minut, żeby miały czas przesyłać nieodebrane wiadomości, czy połączenia.
- Włącz roaming danych
Jeśli wyjechałeś za granicę i nie możesz złapać zasięgu to bardzo możliwe, że masz problem z roamingiem danych. Jest to usługa, która umożliwia korzystanie z sieci innego usługodawcy, niż Twój. Warto się na nią zdecydować, jeśli chcemy swobodnie korzystać z internetu, maila oraz wysyłać wiadomości SMS, lub dzwonić. W Krajach Unii Europejskiej jest bezpłatny, natomiast poza jej granicami obowiązują indywidualne stawki operatorów.
Zobacz też: Do czego służy i jak działa mobilny terminal płatniczy?
Kiedy warto zmienić telefon?
Wiemy już jak rozwiązać problemy z zasięgiem w telefonie. Kiedy jednak warto sięgnąć po bardziej rygorystyczne rozwiązanie i wymienić, bądź kupić nowy telefon?
Po pierwsze, jeśli mamy stary telefon, ponieważ może on mieć przestarzałe oprogramowanie. Ono natomiast może nie odbierać sygnału, albo wadliwie pracować.
Po drugie, jeśli nasz telefon nie odpowiada naszym potrzebom. Każde urządzenie powinno nam służyć, a nie stanowić dodatkowe problemy. Jeśli czujesz, że Twój telefon, mimo wielu prób nadal sprawia problemy w różnych aspektach to może warto go wymienić.
Problemy z zasięgiem w telefonie są dość powszechne. Czasami jest to wina urządzenia, źródła sygnału, braku energii, a czasami jesteśmy też w trudnym dla złapania zasięgu miejscu. Warto zawsze z cierpliwością i spokojem podchodzić do podobnych sytuacji – znajdziemy wtedy efektywniejsze i być może nawet szybsze rozwiązanie.
*dane z badania YouGov w 2022 roku