Pożyczanie pieniędzy to szansa na rozwój dla wielu firm. Należy jednak zachować pewną równowagę między zgromadzonym kapitałem a posiadanym zadłużeniem. Zachwianie tej równowagi może skutkować utratą płynności finansowej. Warto więc trzymać rękę na pulsie. Sprawdzonym narzędziem w procesie monitorowania finansów okaże się analiza zadłużenia firmy. Na czym polega?
W jakim celu przeprowadzamy analizę zadłużenia firmy
Czym jest analiza zadłużenia firmy? Z pozoru ten termin może brzmieć niepokojąco. W praktyce to niezwykle przydatne narzędzie, z którego warto korzystać regularnie. A wszystko po to, by ocenić kondycję finansową danego przedsiębiorstwa i zapewnić mu dalszy rozwój.
Nie da się ukryć, że pożyczanie pieniędzy może wyjść firmie na dobre. Sięganie po kredyty czy pożyczki to opłacalna strategia dla wielu przedsiębiorstw. Ważne jest jednak, by nie przesadzić. Nadmierne zadłużenie nie wyjdzie spółce na dobre. Stąd też stan finansów należy kontrolować. Służy do tego analiza zadłużenia firmy. Daje ona szansę utrzymania poziomu zapożyczenia na optymalnym poziomie.
Od czego zacząć?
Niezwykle przydatne w procesie analizy zadłużenia firmy okażą się bilans oraz zestawienie zysków i strat. Bilans pozwala ocenić w jakim stopniu zadłużenie zostało wykorzystane do finansowania aktywów. Z kolei rachunek zysków i strat pomaga dostrzec, czy zyski operacyjne pokrywają zobowiązania z tytułu obsługi długu, a jeśli tak, to w jak dużym stopniu to się dzieje.
Zanim zaczniemy proces oceny wypłacalności firmy, warto pamiętać, że ta ewaluacja odbywa się niejako na dwóch obszarach. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na strukturę zadłużenia. Badamy wówczas, ile obcego kapitału widnieje w aktywach danej firmy. Druga odsłona analizy zadłużenia to ocena zdolności firmy do obsługi długu. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy pozyskiwane przez spółkę środki są w stanie pokryć firmowe zadłużenie. Jeśli dane przedsiębiorstwo stara się np. o kredyt, wówczas bank może posłużyć się tymi informacjami do analizy zdolności kredytowej firmy.
Ocena wypłacalności firmy – jakie wskaźniki brać pod uwagę
Podczas analizy zadłużenia firmy stosuje się przeważnie trzy wskaźniki. Są to: wskaźnik zadłużenia ogólnego, wskaźnik zadłużenia długoterminowego oraz wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Jak się je oblicza i do czego służą w praktyce?
Chcąc obliczyć wskaźnik zadłużenia ogólnego należy podzielić ogół zobowiązań przez ogół aktywów. Ostateczna wartość powinna zostać wyrażona w procentach. Im jest wyższa, tym większe zadłużenie przedsiębiorstwa. Jeśli przekroczy 50%, wówczas możemy mieć do czynienia z pogorszeniem sytuacji finansowej danej firmy. Taka sytuacja wpływa również negatywnie na jej zdolność kredytową.
Iloraz zobowiązań długoterminowych i kapitału własnego – oto, czym faktycznie jest wskaźnik zadłużenia długoterminowego. Czym są zobowiązania długoterminowe? Są to wszystkie zadłużenia, których czas trwania przekroczył 12 miesięcy. Dobrze, jeśli analiza wykaże wartość poniżej 100%. Jeśli próg ten zostanie przekroczony, firma może utracić płynność finansową.
Ogół zobowiązań podzielony przez kapitał własny – oto sposób na obliczenie wskaźnika zadłużenia kapitału własnego. Pokazuje on, ile razy kwota zobowiązań przewyższa ilość własnego kapitału. Bezpieczna wartość wskaźnika nie powinna być wyższa niż 1. W przeciwnym razie mamy do czynienia z przedsiębiorstwem, które coraz bardziej się zadłuża.
Wskaźniki wydają się niezadowalające. Co robić?
Analiza zadłużenia firmy powinna prowadzić do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Powinna być także chłodną kalkulacją kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli wskaźniki wskazują na postępujące zadłużenie, warto temu przeciwdziałać. Na początek trzeba odnaleźć źródło problemu. Podjęcie działań naprawczych powinno odbyć się możliwie szybko. Czas może działać na niekorzyść firmy, ponieważ poziom zadłużenia może stale wzrastać. Stąd też warto regularnie przeprowadzać analizę zadłużenia przedsiębiorstwa i na bieżąco reagować na sytuacje podwyższonego ryzyka.
Materiał zewnętrzny