Obsługa prawna firm – dlaczego warto z niej skorzystać?

Każda firma działa w określonej rzeczywistości prawnej, do której musi się dostosować i której musi przestrzegać. Nie zawsze jest to łatwe i w sprawach spornych trzeba korzystać z pomocy prawników.

Kiedy potrzebna jest pomoc prawnika?

Firmy działające na rynku muszą działać zgodnie z zasadami prawa gospodarczego, prawa o spółkach handlowych, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych. Poruszanie się w gąszczu przepisów prawnych jest bardzo trudne, zwłaszcza przy częstych zmianach.

Duże firmy zatrudniają radców prawnych na etacie, którzy na bieżąco czuwają nad wszelkimi zdarzeniami pociągającymi za sobą konsekwencje prawne. Na taką obsługę mogą pozwolić sobie tylko duże firmy.

Małe i średnie firmy borykające się z problemami prawnymi mają do wyboru usługi jednorazowe lub stałą obsługę firmy prawnej. W pierwszym przypadku korzystają z porady doraźnej wynikającej z niespodziewanej sytuacji. Taka porada zawsze jest droga, ponieważ prawnik musi dokładnie zapoznać się z problemem, sytuacją firmy.

Na czym polega obsługa prawna firm?

Jej istotą jest zapewnienie bezpieczeństwa biznesowego firmie. Przede wszystkim obejmuje wstępną weryfikację umów gospodarczych pod kątem równości interesów i ich zabezpieczenia oraz stosowania niedozwolonych klauzul.

Kancelaria przygotowuje także wzory umów z klientami, pracownikami. W razie konieczności sporządza opinie prawne, wnioski sądowe, reprezentuje firmę na zewnątrz. W zależności od zakresu umowy kancelaria może także podejmować działania w zakresie zakładania i rejestrowania spółek, ich przekształcania i likwidowania.

Pomoc kancelarii prawnej jest niezbędna w przypadku ustalania statutów i regulaminów, które muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Kancelaria prawna może także dochodzić wierzytelności i reprezentować firmę przed sądem i organami administracji państwowej. Zakres usług zależy od rodzaju podpisanej umowy, który zawsze może być zmieniony w zależności od potrzeb firmy.

Korzyści wynikające z obsługi prawnej firmy

Stała obsługa prawna korzystna jest przede wszystkim dla małych i średnich firm, które nie dysponują dostatecznie dużym budżetem, by zatrudniać prawników na etacie.

Stała współpraca z kancelarią prawną gwarantuje szybkie uzyskanie konsultacji i podjęcie właściwej decyzji, poprawia to efektywność działalności firmy.

Najważniejszą jednak korzyścią jest możliwość uzyskania szerokiej pomocy w zakresie prawa gospodarczego, finansowego, administracyjnego, prawa pracy i prawa cywilnego. W razie konieczności nawet w zakresie prawa karnego. Daje to firmie gwarancję bezpiecznego działania w ramach obowiązujących przepisów. Trzeba przecież pamiętać, że nieznajomość prawa nie tłumaczy…

Niektórzy obawiają się, kompleksowa obsługa prawna przez zewnętrzną kancelarię prawną jest droga. Tymczasem podpisanie umowy o stałej współpracy umożliwia wynegocjowanie korzystnej ceny, która na pewno będzie niższa niż ceny doraźnej pomocy prawnika.

Doceniając korzyści z obsługi prawnej coraz więcej firm wybiera taki właśnie sposób na zabezpieczenie swoich interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *