Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary i usługi oraz rejestrują je przy pomocy kasy fiskalnej, muszą mieć terminal płatniczy. Jeśli przedsiębiorca nie umożliwi klientom płatności bezgotówkowej, będzie musiał liczyć się z karą w wysokości 5000 zł, którą nałoży naczelnik urzędu skarbowego. Polski Ład wymusił na przedsiębiorcach udostępnienie płatności bezgotówkowej, ale nie doprecyzował, że musi być to tradycyjny terminal. Dlatego też przedsiębiorcy mogą wybrać nowoczesne rozwiązanie, którym jest mPOS – mobilny terminal płatniczy.
Urządzenie do płatności bezgotówkowych
Mobilny terminal płatniczy to niewielkie urządzenie, za pomocą którego można dokonywać transakcji bezgotówkowych. Można go połączyć za pomocą bluetooth z telefonem, tabletem lub komputerem i rejestrować płatności klientów.
Wpłacane przy jego pomocy środki wędrują na specjalne konto przedsiębiorcy, z którego później przelewa je on na swój rachunek bankowy.
Zazwyczaj opłata za terminal ma charakter jednorazowy, ale od każdej transakcji pobierana jest prowizja. Nie ma natomiast abonamentu, co przydaje się przy zawieszeniu działalności.
Aplikacja do płatności bezgotówkowych
mPOS to również aplikacja, którą można zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym. Aplikacja może w pełni zastąpić kasę fiskalną, ponieważ można za jej pomocą:
skanować kody produktów,
obsługiwać wszystkie możliwe formy płatności (karta, gotówka, bon prezentowy itp.),
drukować dzienne raporty kasowy,
Aplikacja może posiadać kilka profili do logowania – dla każdego sprzedawcy. Współpracuje również z drukarkami, dzięki którym klienci otrzymywać mogą dowód zakupu.
To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla niewielkich punktów sprzedaży lub niesamodzielnych stoisk, zlokalizowanych np. w centrach handlowych.
Mobilny terminal płatniczy – zalety płatności bezgotówkowych
Klienci doceniają płatności bezgotówkowe przede wszystkich za ich wygodę. Płatność kartą jest krótka, w pełni zautomatyzowana. Klient nie musi czekać na rozliczenie reszty. Może też robić zakupy na dowolną kwotę, niezależnie od tego, ile gotówki ma przy sobie w portfelu.
Płatności bezgotówkowe są bezpieczne. Jeśli ktoś padnie ofiarą kradzieży, na pewno straci pieniądze, które miał w portfelu. Złodziej nie będzie mógł użyć karty, nie znając kodu PIN. Bez autoryzacji dokonywane są transakcje na niewielkie kwoty, ponadto losowo i takie potwierdzać trzeba kodem PIN. W razie kradzieży można szybko zablokować kartę i uczynić ją w rękach złodzieja bezużyteczną.
Transakcje bezgotówkowe są rozliczane w historii konta bankowego. Nawet jeśli ktoś zgubi paragon, może poszukać transakcji w historii swoich przelewów i na podstawie wydruku bankowego zdobyć duplikat paragonu lub faktury w sklepie.