Czy od umowy zlecenie płaci się fundusz pracy

Analizując wszystkie potrącenia, które są wymienione na pasku wypłaty, można dostrzec pewną kwotę pobieraną na tak zwany fundusz pracy. Czym jest ów cel? Ten enigmatycznie brzmiący cel to nic innego jak fundusz powołany w roku 1990, kiedy to Polska była w samym centrum i apogeum zmian systemowych i ustrojowych. Część społeczeństwa miała wtedy naprawdę pod górkę. Rzeczywistość tak drastycznie i szybko się zmieniała, że nie każdy za tym nadąża. Zmieniała się również rzeczywistość zawodowa, wymagania stawiane pracownikom, oczekiwania co do ich wykształcenia czy umiejętności. Aby wspierać ludzi w tym trudnym okresie, powołano właśnie fundusz pracy. Generalnie z małymi wyjątkami, z pensji i poborów przeciętnego pracownika, pobierano niedużą kwotę celem zasilania funduszu. Później środki te mogły być wykorzystywane między innymi na szkolenia dla pracowników czy tworzenie miejsc pracy dla stażystów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na drodze zawodowej. Kto musi płacić składki na tak zwany fundusz pracy? Czy ten obowiązek spoczywa na każdym? Okazuje się, że nie. Między innymi osoby tuż przed emeryturą są już zwolnione ze składek na fundusz pracy. Jak kwestia ta wygląda w przypadku, gdy umowa pracownika to umowa zlecenie?

Umowa zlecenie i Fundusz Pracy

Składki na fundusz pracy są odciągane każdemu, kto jest w stosunku pracy i pracuje na umowę o pracę. Jeżeli jednak ma się tak zwaną umowę zlecenie, również należy odprowadzać składki na fundusz pracy, o ile zarabia się określoną kwotę. To właśnie wtedy wraz ze składkami na ZUS, odprowadzane są również składki na fundusz pracy. Oczywiście nie cieszy to każdego pracownika, bo z wypłaty ucieka kilkadziesiąt zł, jednak naprawdę na dobry cel. Warto wiedzieć również o tym, że odprowadzając składki na fundusz pracy, będzie można również samemu korzystać z w pewnych benefitów tej instytucji. Trzeba tylko wykazać się sprytem i przytomnością umysłu, a o wsparcie poprosić swojego pracodawcę.

Szkolenia finansowane z funduszu pracy

Fundusz pracy jest instytucją, która finansuje między innymi różnego rodzaju szkolenia czy kursy kwalifikacyjne, a także studia. Oczywiście są pewne priorytetowe kierunki, do których fundusz pracy dokłada więcej. Mogą to być oferty skierowane na przykład do pracowników instytucji czy firm, którzy muszą przebranżowić się z uwagi na duże zmiany systemowe. Warto zatem śledzić oficjalną stronę internetową funduszu pracy i zamieszczone tam informacje dotyczące dotacji na szkolenia. Swoje wnioski, poparte rzecz jasna formalnie przez szefa, składa się raz w roku w ściśle określonym terminie. To właśnie korzystając z pieniędzy z funduszu pracy można podnieść swoje kwalifikacje i poprawić tym samym konkurencyjność na rynku pracy. Warto o tym pamiętać i raz na jakiś czas aktualizować swoją wiedzę na temat funkcjonowania tej instytucji. W końcu oddaje się jej swoje pieniądze, choć tak nieduże kwoty, w skali roku jednak trochę bardziej znaczące.