Masz nadwyżki finansowe? Pomyśl o lokacie walutowej

Chociaż oprocentowanie lokat nie należy do najwyższych, to zawsze dobry pomysł na ulokowanie nadwyżki finansowej. Jeśli jeszcze posiadasz zgromadzone oszczędności, rozważ założenie lokaty walutowej. Sprawdź, jak to działa i czy to się opłaca.

Lokata walutowa to produkt finansowy, który działa na identycznej zasadzie jak lokata oferowana w polskich złotych. Istotą jest zatem możliwość wypracowania zysków adekwatnych do zdeponowanej kwoty oraz ustalonego oprocentowania. Kapitał wraz z odsetkami wypłacany jest po zakończeniu umowy.

Lokata – w jakiej walucie?

Oferta lokat walutowych jest dość zróżnicowana. Istnieje możliwość zdeponowania nie tylko euro, ale również franków szwajcarskich czy dolarów amerykańskich. W zależności od wybranej waluty, różna jest wysokość oprocentowania.

Przykład. Oprocentowanie lokaty w dolarach amerykańskich wynosi 0,20% w skali roku (lokata trzymiesięczna). Dla porównania lokata w funtach brytyjskich oprocentowana jest na poziomie 0,10% w skali roku.

Tylko od ciebie zależy, jaką lokatę walutową wybierzesz. Musisz to dokładnie przekalkulować, aby móc osiągnąć jak najwyższe zyski.

Lokata walutowa – kiedy się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to zależne od kilku czynników. Duże znaczenie mają m.in. takie aspekty jak:

  • oferta banku
  • rodzaj waluty
  • wysokość depozytu
  • czas trwania umowy.

Na pewno lokata walutowa to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które zarabiają w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich czy frankach szwajcarskich. Wówczas otrzymane środki mogą trzymać na lokacie i pomnażać zyski.

Lokatę walutową warto również rozważyć w przypadku posiadania pieniędzy w obcej walucie i chęci zarobienia na różnicy w kursach walut. Trzymanie środków na lokacie pozwoli pieniądzom pracować – do czasu, aż cena kupna / sprzedaży umożliwi osiągnięcie jeszcze wyższych zysków.

Jak wybrać korzystną lokatę walutową?

Jeżeli zależy ci na osiągnięciu wysokich odsetek, nie możesz pozwolić sobie na wybór przypadkowej lokaty. Musisz porównać dostępne oferty, uwzględniając m.in. takie aspekty jak:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym większych odsetek można się spodziewać
  • czas trwania lokaty – powinien być dopasowany do potrzeb, aby nie stracić odsetek w przypadku konieczności przedwczesnej wypłaty środków
  • warunki – niektóre lokaty (szczególnie te oprocentowanie na promocyjnych zasadach) przeznaczone są dla nowych klientów lub klientów z góry określoną wysokością depozytu.

Lokaty walutowe – czy są bezpieczne?

Interesuje cię lokata walutowa, jednak zastanawia cię kwestia bezpieczeństwa tego typu produktu? Nie musisz się niczym martwić, ponieważ nad zdeponowanymi pieniędzmi czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dla ciebie oznacza to tyle, że środki są bezpieczne w razie niewypłacalności banku. Otrzymasz ich zwrot – w kwocie odpowiadającej równowartości 100 tys. euro (wypłacana w PLN).