Bierzesz kredyt? Pamiętaj o tych trzech rzeczach! 

W wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie kupić pewnych przedmiotów lub nieruchomości bądź skorzystać z konkretnych usług płacąc gotówką, ponieważ nie dysponujemy wystarczającymi środkami. Wówczas rozwiązaniem może być pożyczenie pieniędzy. Obecnie dostępnych jest wiele różnych produktów finansowych, za pomocą których możemy zrealizować swoje cele mieszkaniowe lub zaspokoić inne potrzeby materialne. Zaciągnięcie każdego zobowiązania powinno być jednak dobrze przemyślaną decyzją, dlatego warto wiedzieć, z czym wiąże się uzyskanie takiego wsparcia finansowego. O czym warto pamiętać, biorąc kredyt? Podpowiadamy.

Kto może wnioskować o kredyt?

Każdy bank bierze pod uwagę szereg czynników, na podstawie których ocenia zdolność kredytową potencjalnego klienta. Zalicza się do nich aspekty takie jak wysokość i rodzaj osiąganych przychodów, liczba osób na utrzymaniu czy suma miesięcznych zobowiązań. Ważna jest także wiarygodność kredytowa, która określa poziom rzetelności klienta co do terminowej spłaty zaciągniętego długu. Ten czynnik z kolei oceniany jest na podstawie historii zapisów w bazach dłużników takich jak BIK czy KRD, a także uwzględnienia obecnie posiadane zobowiązania. O pożyczkę może więc wnioskować osoba, która jest dla banku wiarygodna i spełnia określone warunki.

Jak podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest niezwykle istotnym czynnikiem i w zasadzie kluczową i podstawową kwestią, jaką banki biorą pod uwagę, wydając pozytywną lub negatywną decyzję. Dlatego chcąc otrzymać finansowanie od takiej instytucji, warto dowiedzieć się, na jakim poziomie w naszym przypadku plasuje się ten wskaźnik. Jeżeli jest niski, wówczas zanim zdecydujemy się złożyć wniosek o pożyczkę, powinniśmy spróbować nieco go podwyższyć. W jaki sposób możemy wpłynąć na zdolność kredytową, a jednocześnie wzmocnić swoją wiarygodność?

Bierzesz kredyt

Przede wszystkim warto zrezygnować z nieużywanych kart debetowych, ponieważ zwiększają one sumę naszego zadłużenia. Należy zadbać również o wyższe zarobki, a także odpowiednią formę zatrudnienia. Klienci, którzy posiadają umowę o pracę, mogą liczyć na bardziej przychylne spojrzenie analityków niż ci, dysponujący jedynie umową cywilnoprawną. Aby podwyższyć wiarygodność kredytową, należy zawsze spłacać zobowiązania w terminie. Można również sprawdzić swój raport w BIK, aby zobaczyć czy nie posiadamy tam negatywnych wpisów. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj są one usuwane dopiero po 5 latach.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Wymagania banku dotyczące czynników takich jak zdolność i wiarygodność kredytowa, to jednak nie wszystkie elementy, które należy uwzględnić, zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie w firmie pożyczkowej. Zanim podpiszemy z taką instytucją umowę, powinniśmy wybrać najlepszą dla siebie ofertę. W tym celu zwróćmy uwagę na podstawowe parametry kredytu, takie jak wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, RRSO czy prowizja, a także na czas trwania zobowiązania. Należy zapoznać się również z zasadami, a także harmonogramem spłat pożyczki.

 Materiał zewnętrzny