Jak wygląda import z Chin?

W obecnych czasach przedsiębiorcy bardzo często rozważają dokonywanie zakupów z Chin. Obecnie import towaru z Chin, tak jak kupno każdego produktu z innego kraju spoza Unii Europejskiej charakteryzuje się koniecznością przeprowadzenia odpraw celnych. Warto dowiedzieć się więcej o najważniejszych aspektach związanych z importem towarów z rynku chińskiego.

Import z Chin do Polski

Import z Chin do Polski stał się popularny dla wielu polskich przedsiębiorców. Jednakże każdy powinien być czujny i warto sprawdzać rzetelność danego sprzedawcy. Odpowiednim krokiem jest sprawdzenie, czy dany sprzedawca jest rzetelną firmą. Dla wielu osób jest to oczywista sprawa, jednakże często okazuje się, że przedsiębiorcy tracą czujność w tej kwestii. Należy pamiętać, że ceny towarów są często tak bardzo atrakcyjne, że nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, czy transakcja będzie się opłacać.

Jednakże warto pamiętać o tym, że w tego typu transakcjach z firmami z Chin, przeważnie konieczne będzie dokonywanie przedpłat. Z tego powodu przed dokonaniem wpłaty warto zrobić porządny wywiad w internecie, czy inni polscy przedsiębiorcy już handlowali z danym sprzedawcą. Ponadto warto przeczytać wszelkie opinie na jego temat. Warto podkreślić, że w przypadku firm, które już od większego czasu działają na rynku, opinie dotyczące tych przedsiębiorstw są do znalezienia na licznych forach internetowych. Porządna opinia nie będzie oczywiście stanowić żadnej gwarancji, lecz dzięki niej można wstępnie zweryfikować, czy w ogóle warto będzie nawiązać współpracę z chińskim kontrahentem.

Ocena jakości towaru

Importując towar z Chin, warto ocenić jakość towaru, który importowany jest z Państwa Środka. Warto podkreślić, że naklejka na towarach „Made In China” często powoduje, iż klienci dokonujący zakupu towaru stojącego na półce sklepowej zastanawiają się nad tym, czy towar jest złej jakości. Obecnie chińskie produkty nierzadko kojarzone są z niskim gatunkiem wyrobu oraz przeciętną jakością wykonania – nie zawsze tak jest. Trzeba też wspomnieć o tym, że przed kupnem towaru z Chin warto sprawdzić informacje, które dotyczą towarów oferowanych przez sprzedawcę.

Oprócz tego warto zweryfikować, czy zdjęcia przedstawione na stronach internetowych nie będą odbiegać od wyglądu towaru w rzeczywistości. W takim przypadku trzeba posiłkować się przede wszystkim informacjami nabytymi od innych nabywców, którzy wcześniej nawiązali już współpracę z daną firmą.

Kwestie rozliczenia

Przed sprowadzeniem towaru z Chin należy odpowiednio sprawdzić dostępne formy płatności, czyli np. rozeznać się, czy nie będzie wymagane posiadanie karty kredytowej. Trzeba też wspomnieć o tym, że często płatności przelewem dokonywane są przeważnie w dolarach amerykańskich. W czasie stałej współpracy z chińskim kontrahentem należy dokładnie przemyśleć, czy wymagane będzie założenie kontra walutowego w dolarach. Jeśli sprzedaż przeprowadzania jest w dolarach amerykańskich, to operowanie na koncie walutowym często okazuje się bardzo korzystne ze względu na to, po jakich kursach banki przewalutowują wypłaty np. w euro na złotówki.

Należy pamiętać, że do jednorazowej lub sporadycznych transakcji założenie konta walutowego często okazuje się niepotrzebne i generuje zbędny wydatek. W takim przypadku najlepiej mieć na uwadze, iż wszelkie różnice między kwotą faktury przeliczoną na złotówki, a zapłatą przewalutowaną przez bank, stanowią przede wszystkim różnice kursowe. Warto podkreślić, że ujemny bądź dodatni wynik zwiększy koszt bądź przychód przedsiębiorcy.