Wyrok zaoczny to jeszcze nie koniec. Wbrew pozorom możemy jeszcze wiele zdziałać. Jednak większość z nas nie ma na co dzień do czynienia z prawem i sądami. Jak więc wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy otrzymujemy wyrok zaoczny z sądu? Na szczęście w obecnych czasach można bardzo łatwo uzyskać pomoc i po prostu korzystnie rozwiązać taką sytuację. Jednak warto mieć choć podstawową wiedzę z zakresu prawa, aby wiedzieć, co może nas czekać.
Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?
Ogólnie w procesie sądowy biorą udział dwie strony – powód i pozwany. Mowa o procesach cywilnych. Całość rozstrzyga sąd. Wyrok zaoczny może zostać ogłoszony na przykład wtedy, gdy na rozprawie nie stawi się pozwany. Podstawą do takiego rozstrzygnięcia jest też brak odpowiedzi na pismo z sądu. Co więcej, jeśli jesteśmy pozwani, stawiamy się na rozprawie, jednak nie bierzemy czynnego udziału w rozprawie, to także sąd może wydać wyrok zaoczny. Jeśli masz dług, to koniecznie zacznij działać w tym temacie! Inaczej oddłużanie może okazać się niemożliwe.
Co zrobić, gdy wobec nas zostanie wydany wyrok zaoczny?
Najważniejsza kwestia to działanie w odpowiednim czasie. Na odwołanie bądź sprzeciw do wyroku zaocznego mamy dwa tygodnie od daty otrzymania pisma. Każdy dokument, list, dowód wysłany po upływie tego czasu nie będzie brany pod uwagę. Najlepiej więc zebrać wszystkie posiadane papiery i wysłać je razem, najszybciej jak to możliwe. Można także dostarczyć dokumenty osobiście do odpowiedniego biura sądu. Jeśli sprawa dotyczy długu i dostaniesz pozew o zapłatę, to pomocna będzie antywindykacja.
Gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych?
Mało kto ma na tyle wiedzy i doświadczenia, aby samodzielnie poradzić sobie z odwołaniem od wyroku zaocznego. Najlepiej więc uzyskać pomoc od specjalistów, którzy udzielą nam wszystkich potrzebnych informacji. Każdy wyrok zaoczny jest inny, gdyż w sądzie cywilnym rozstrzyga się różne sprawy. Trzeba więc zasięgnąć pomocy od specjalisty w danej kategorii. Jeśli potrzebna jest Ci pomoc z zakresu zadłużenia, to skontaktuj się z Eurolege.
Wyrok zaoczny – jak się odwołać?
Jak już wcześniej pisaliśmy, na odwołanie lub sprzeciw od wyroku zaocznego mamy 2 tygodnie. Jeśli chodzi o odwołanie, to nie wiąże się ono z żadnymi opłatami. Jedyny koszt, jaki poniesiemy, to ewentualna cena korespondencji. Jeśli jednak chodzi o wniesienie sprzeciwu, to będziemy musieli ponieść koszty. Jest to połowa kwoty pozwu. Jednak jeśli wygramy sprawę, to wszelkie poniesione koszty zostaną nam zwrócone. Jak się odwołać od wyroku zaocznego? Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ocenią nasze szanse na odwołanie bądź wniesienie sprzeciwu, a także dobrze poprowadzą wszystkie pisma i rozmowy.
Czy wyrok zaoczny jest dla pozwanego dobry?
Na pewno pozytywnym aspektem jest możliwość odwołania się do tego samego sądu. Sprzeciw wobec wyroku zaocznego nie idzie do wyższej instancji, lecz zostaje w tej samej. Jest też nietrwały i umożliwia nam dalszą walkę o swoją rację. Jednak wyrok sądu, nawet zaoczny, który uznaje naszą winę, jest podstawą do obawiania się o dochodzenie swoich praw. Sąd w końcu uznaje słuszność wniesionego oskarżenia. Wciąż mamy jednak szansę na zmianę tego wyroku.