Jednym ze specjalistów, do którego ludzie udają się w zakresie spraw związanych z prawem, jest notariusz. Kim jest oraz w jaki sposób przebiega wizyta w jego kancelarii? Garść przydatnych informacji poniżej.
Kim jest notariusz
Notariusz to jeden z zawodów zaufania publicznego. W opinii publicznej, bycie notariuszem to naprawdę świetna fucha. Mówi się o ogromnych zarobkach notariuszy, którzy prowadząc swoje kancelarie, mogą żyć na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Dla niektórych osób wizyta u notariusza to naprawdę duża sprawa. Odrobinę stresują się tym, mają wątpliwości, jak się na taką wizytę umówić i przygotować. Poniżej kilka przydatnych informacji na temat tego, w jaki sposób umówić się do notariusza i co u niego załatwić.
Wizyta u notariusza
Kancelarie notarialne znajdują się w każdym dużym i mniejszym mieście. W tych malutkich, w których jedna konkretna kancelaria ma monopol na wszelkie usługi, czasami będzie trzeba poczekać kilka dni na swoje spotkanie. Warto zatem wcześniej zadzwonić i umówić się w sekretariacie kancelarii. Ustala się wtedy konkretny dzień oraz godzinę spotkania z notariuszem. Notariusz prowadzi różne spotkania z różnymi klientami, najczęściej w przyjemnych kameralnych gabinetach. Dla ochrony danych, raczej nie należy oczekiwać w kolejce do notariusza, tylko zgłaszać się na umówione godziny. W kancelariach notarialnych załatwia się różne rzeczy, które wymagają podpisu notariusza. Jest to potwierdzenie na przykład zgodności dokumentów z oryginałem. W ten sposób tworzy się na przykład kserokopie dokumentów, które muszą być potwierdzone notarialne. Jednym słowem wizyta u notariusza może być bardzo krótkim spotkaniem, podczas którego zostanie sporządzone pełnomocnictwo, lub spotkaniem długim, w czasie którego sporządza się chociażby testament. U notariusza zawiera się również różne ważne umowy, na przykład te dotyczące sprzedaży działki czy mieszkania. Wtedy na spotkanie stawiają się obydwie strony, czyli wszyscy zaangażowani w dany proces. Podpisują się w obecności notariusza, który wykonuje zawód zaufania publicznego i jest niejako naocznym świadkiem różnych ważnych zdarzeń.
Opłaty u notariusza
Do notariusza zgłaszają się klienci w różnych potrzebach. Notarialne potwierdzenie kserokopii dokumentu nie wymaga bezpośredniego kontaktu z notariuszem. Wszystkim zajmuje się sekretarka, która tylko zanosi notariuszowi dokumenty do podpisu. W sprawach dotyczących jednak na przykład zawierania umów o sprzedaży i kupnie, które opiewają na bardzo wysokie kwoty, obecność notariusza jest już niezbędna. Takie spotkanie trwa nawet kilka godzin, jest skomplikowaną i wieloetapową operacją, w czasie której notariusz bezpośrednio dyktuje treści umów, tak by były one zgodne z przepisami prawa. Łatwo się zatem domyśleć, że opłaty notarialne za różne usługi bardzo się różnią. Potwierdzenie notarialne dokumentów zwykle kosztuje kilkadziesiąt zł, nie jest to zatem duży koszt. Co innego sporządzenie umów – tutaj ceny są znacznie wyższe, ale nie są one ustalane na gorąco przez notariusza. Ceny usług tego specjalisty są bowiem regulowane ściśle przez przepisy prawa. Nie zmienia to faktu, że część z nich naprawdę bardzo drogo kosztuje.