Praca licencjacka stanowi podsumowanie trzyletniego okresu nauki na studiach, który jest pierwszym etapem w drodze do uzyskania tytułu magistra. Oczywiście wiele osób decyduje się na nim poprzestać, ponieważ jest to tytuł, dzięki któremu posiadamy już wyższe wykształcenie i możemy podjąć pracę na stanowiskach, które go wymagają. Zdecydowana większość studentów na myśl o pisaniu pracy oraz następnie jej obronie bardzo się stresuje. Jest to oczywiście normalna postawa, jednak systematyczne pisanie pracy i bieżące konsultowanie jej z promotorem niewątpliwie usprawni ten proces i pozwoli nam na zakończenie go z sukcesem.
Od czego rozpocząć pisanie pracy licencjackiej?
Przede wszystkim od wyboru wcześniej wspomnianego promotora oraz tematu pracy. Na uczelniach udostępniane są listy promotorów, do których można zapisać się na danych kierunkach. Kiedy wybierzemy już wyżej wymienionego, kolejnym etapem jest podjęcie decyzji o tym, na jaki temat będziemy chcieli naszą pracę napisać. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie wybrać tematu, zawsze możemy poprosić o pomoc naszego promotora, który z całą pewnością udzieli nam w tym temacie niezbędnego wsparcia.
Spis treści i bibliografia
Kiedy padnie wybór na konkretny temat, kolejnym etapem jest stworzenie spisu treści oraz wybranie literatury na podstawie której będziemy naszą pracę pisać. Spis treści powinien obejmować zagadnienia związane z danym tematem, które pozwolą nam go w stu procentach wyczerpać. W związku z tym przemyślmy dokładnie co nasza praca powinna zawierać i stwórzmy spis treści zgodny z nimi. Nie martwmy się o jego poprawność, ponieważ podczas seminarium będziemy mogli zweryfikować go u promotora, który w razie konieczności naniesie wszelkie niezbędne poprawki i dodatkowo zasugeruje nam pozycje książkowe, które pomogą nam go rozwinąć.
Pisanie pracy licencjackiej – jak to ugryźć?
Co do zasady powinniśmy rozwijać po kolei każdy z podpunktów zawartych w naszym spisie treści. Bardzo ważne są przypisy, które poinformują skąd czerpaliśmy wiedzę, a tym samym pozwolą nam na uniknięcie plagiatu, który notabene jest podstawą do tego, aby nie dopuścić pracy licencjackiej do obrony. Dokładnie to samo dotyczy wszelkiego rodzaju ilustracji i tabel, które będziemy chcieli w niej umieścić. Również powinny zawierać one przypisy, a ponadto znaleźć się w spisie rysunków.
Jak zrobić spis rysunków w pracy licencjackiej?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że spis taki powinien znaleźć się na końcu naszej pracy licencjackiej, jednak przed bibliografią. Jeżeli w naszej pracy zamieścimy tabele, wówczas koniecznym jest ich ponumerowanie i następnie uwzględnienie ich numerów w spisie oraz stron, na których się znajdują. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju rysunków, które zdecydujemy się w niej zawrzeć. Schemat umieszczania ich w spisie jest analogiczny do tego z tabelami. Jeżeli tabel i rysunków jest dużo, to czytelniej będzie umieścić je na dwóch odrębnych spisach i umieścić je jeden po drugim.