ISZTAR – co to jest i jak korzystać z systemu?

W obecnych czasach import z Chin czy innych krajów staje się coraz bardziej popularny, zarówno w przypadku małych i dużych firm, jak i osób prywatnych. Sprowadzamy różnego rodzaju towary, od produktów spożywczych przez ubrania, artykuły biurowe i elektronikę, na maszynach kończąc. Przy imporcie niezwykle ważne jest spełnienie szeregu formalności, między innymi wypełnienia odpowiednich dokumentów i uiszczenia cła. Z pomocą przychodzi ISZTAR – profesjonalny system zawierający informacje o produktach i ich stawkach celnych.

Co to jest ISZTAR?

Skrót ISZTAR oznacza Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, czyli rodzaj przeglądarki zawierającej dane o towarach i stawkach opłat celnych. System ten prowadzony jest przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej, więc zawarte informacje są rzetelne i uaktualniane na bieżąco. Z pomocą ISZTAR możemy sprawdzić zarówno dane polskie – takie jak akcyza, podatek VAT bądź też krajowe środki pozataryfowe – jak i unijne, pochodzące z systemu taryfowego Unii Europejskiej (TARIC).  

ISZTAR – jak korzystać?

Poruszanie się w systemie ISZTAR jest stosunkowo proste, wystarczy jedynie korzystać ze wskazówek na stronie głównej. Jeżeli chcemy wyszukać dane dotyczące konkretnego towaru pochodzącego z importu z Chin bądź z innego kraju, możemy wybrać pierwszą opcję z menu – „Przeglądanie Taryfy”. Po wpisaniu kodu nomenklatury lub wybranego państwa, wyświetlą się szczegółowe informacje, między innymi uwagi prawne oraz taryfowe. Kolejną przydatną opcją jest „Drzewo nomenklatury” zawierające 21 szczegółowo opisanych sekcji. Zakładka ta jest niezwykle pomocna w przypadku, kiedy nie znamy kodu towaru – możemy z łatwością odnaleźć go pośród precyzyjnie sklasyfikowanych działów (np. w sekcji elektroniki, produktów pochodzenia roślinnego bądź odzieży).

Przykładowo, jeżeli interesują nas dane dotyczące kawy bezkofeinowej, pierwszym krokiem będzie odnalezienie nadrzędnego działu – w tym wypadku będą to produkty pochodzenia roślinnego, czyli sekcja II. Po kliknięciu wyświetli się lista poddziałów, spośród których wybieramy opcję numer 09 (KAWA, HERBATA, MATÉ (HERBATA PARAGWAJSKA) I PRZYPRAWY). Następnie odnajdujemy dokładny kod sprowadzanej przez nas kawy – będzie to 0901.

System ISZTAR umożliwia także wyszukiwanie tekstowe oraz wyszukiwanie obszaru geograficznego. W pierwszym przypadku musimy znać dokładne określenie danego towaru, a następnie wpisać je w wyszukiwarkę – wyświetlą się wtedy wszelkie dane o określonym produkcie. Opcja „Wyszukiwanie obszaru geograficznego” polega natomiast na wpisaniu nazwy państwa, kodu kraju ISO, bądź też kodu grupy państw, dzięki czemu system wyświetli odpowiednie kody nomenklatury.  

Jakie informacje można znaleźć w systemie ISZTAR?

W systemie ISZTAR dostępne są nie tylko podstawowe informacje dotyczące towarów – takie jak grupa nomenklatury czy konkretny kod produkty. Dzięki tej przeglądarce możemy się również dowiedzieć o ewentualnych ograniczeniach, koniecznych dokumentach oraz aktach i przepisach prawnych regulujących obrót towaru. Dostępne są także informacje dotyczące kontroli granicznej bądź też kontroli przywozu produktów ekologicznych.

Możemy także skorzystać z kalkulatora ISZTAR, dzięki któremu wyliczymy stawki celne dla konkretnego importowanego produktu. Każda grupa nomenklatury ma swoją własną wysokość cła i podatku – na ogół od 0 do kilkunastu procent. Warto przy tym pamiętać, że stawki ulegają ciągłym uaktualnieniom, powinniśmy więc za każdym razem sprawdzać je w systemie ISZTAR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.