Faktoring jest usługą dla firm polegającą na szybkim finansowaniu faktur. Jest on oferowany w wariantach pełnym i niepełnym. Czym charakteryzuje się pełny faktoring? Wyjaśniamy jego zasady oraz doradzamy, kiedy warto go wybrać.
Faktoring dla firm – czym jest?
W ramach faktoringu możliwe jest uzyskanie zapłaty za wystawioną fakturę sprzedażową nawet w 90% jej wysokości. Taką usługę świadczy firma faktoringowa określana faktorem. Z kolei klient faktora, czyli firma, która wystawia fakturę do sfinansowania, to faktorant.
Usługa faktoringu oferowana jest w dwóch głównych opcjach – jako faktoring pełny i niepełny. Faktoring pełny co to jest? Czym różni się od faktoringu niepełnego?
Jak odbywa się faktoring pełny?
Faktoring pełny odbywa się z usługą ubezpieczenia należności, co oznacza, że zapewnia on maksymalną ochronę firmom, które wystawiają faktury. Dochodzi wtedy do cesji – przeniesienia praw do należności.
Gdy kontrahent firmy wystawiającej faktury nie spłaci zobowiązania, nie musi ona zwracać otrzymanej od faktora wypłaty. Dzięki temu zapewnią on lepszą ochronę przed problemami wynikającymi z opóźnień w spłacie przez kontrahenta i przed jego niewypłacalnością.
Z kolei faktoring z regresem, określany też niepełnym, polega na finansowaniu faktur bez ochrony przed niewypłacalnością kontrahenta. Gdy więc dojdzie do problemu z brakiem spłaty należności, faktorant musi oddać faktorowi otrzymane od niego środki.
Faktoring pełny – zakres usługi
W ramach umowy faktoringu pełnego skorzystać można z finansowania faktur, ale również z dodatkowych usług, które podnoszą bezpieczeństwo prowadzenia działalności.
Pełny faktoring obejmować może także:- ocenę kondycji finansowej kontrahenta- monitorowanie należności- zarządzanie należnościami- windykację należności- oraz inne usługi zależnie od wybranej firmy
Umowa faktoringu określa również maksymalną kwotę finansowania oraz odsetek finansowanej kwoty – najczęściej jest to do 90-100% jej wysokości.
Co możesz zyskać z faktoringiem pełnym?
Wybór faktoringu pełnego jest dla wielu firm najkorzystniejszą opcją, ponieważ dzięki niej można uzyskać nie tylko dostęp do finansowania, ale także dodatkowych usług poprawiających bezpieczeństwo biznesowe.
Z faktoringiem pełnym przedsiębiorca może prowadzić działalność bezpieczniej, ponieważ nie musi obawiać się on o to, że na skutek niewypłacalności kontrahenta narazi się na utratę własnej płynności finansowej.
Jeśli firma wykorzystuje faktoring pełny jak księgować wtedy taką usługę? Jako że należność przenoszona jest na faktora, trzeba wyksięgować fakturę, a potem zaksięgować wpłatę otrzymaną w ramach faktoringu.