Niestety nawet napisanie najlepszej pracy dyplomowej nie gwarantuje zdobycia wykształcenia wyższego jeśli nie przystąpi się do jej obrony. W końcu profesorowie nie mogą uznać kompetencji studenta bez osobistego sprawdzenia jego wiedzy na dany temat. Dla wielu osób obrona pracy dyplomowej jest jednak bardzo stresująca, przez co nierzadko zastanawiają się co będzie jeśli nie obronię swojej pracy. Czy jednak naprawdę jest się czego bać?
Z artykułu dowiesz się:
- Czy można nie zdać obrony?
- Co jeśli nie obronię pracy dyplomowej?
- Czy koniecznie trzeba wyuczyć się wszystkiego na pamięć?
- Jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej lub innej?
Czy można nie zdać obrony?
Napisanie i ukończenie pracy jest kulminacją pierwszego etapu studiów. Czy można nie zdać obrony? Niestety, wszystko jest możliwe. Chociaż niezdanie obrony pracy jest rzadkością i wymaga dużego wysiłku, aby tak się stało, może się zdarzyć. Jakie sytuacje mogą skutkować niezdaniem obrony pracy?
- Czy w trakcie prezentacji lub odpowiadania na pytania zachowasz się nieodpowiednio? Czy sięgniesz po „pomoc” w postaci ściąg, telefonu lub innych nieuczciwych metod? To oznacza, że możesz usłyszeć od komisji, że nie zdałeś obrony pracy.
- Każda uczelnia ma obowiązek sprawdzić pracę pisemną, którą oddajesz, za pomocą programu antyplagiatowego, który współpracuje z ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych. Czy nie jesteś autorem własnej pracy? Czy kupiłeś ją od kogoś? Wszystko wyjdzie na jaw w tym momencie i skutkiem tego będziesz musiał pożegnać się z egzaminem.
- Jeśli bez uzasadnionej przyczyny nie stawisz się na egzaminie – jeśli nie pojawi się mimo wyznaczonego terminu – decyzja jest jednoznaczna: niezaliczenie.
- Co jeśli nie odpowiem na pytania na obronie? Kiedy przygnębiający stres uniemożliwia ci wypowiedzenie choćby jednego słowa, co oznacza, że nie potrafisz odpowiedzieć na pytania, a także nie jesteś w stanie zaprezentować swojej pracy, należy się spodziewać negatywnego werdyktu komisji odnośnie niezdanej obrony pracy. Jak postępować w sytuacji, gdy jesteś bardzo zdenerwowany? Po prostu szczerym słowem powiedz o tym samym komisji. Zapatrzą się na ciebie z większą przychylnością i zrozumieją, że przerwy czy potknięcia są wynikiem stresu, a nie braku przygotowania.
- Jeżeli sądzisz, że przed obroną pracy alkohol może dodawać ci pewności siebie – jesteś w błędzie. Przystąpienie do egzaminu pod wpływem alkoholu jest niedozwolone i może skutkować niemożnością obrony pracy.
Aby zabezpieczyć się finansowo na ewentualność poprawki obrony, warto skorzystać z popularnych metod na oszczędzanie pieniędzy – sprawdź najlepsze lokaty bankowe.
Co jeśli nie obronię pracy dyplomowej?
Zacznijmy od tego czego obawiają się studenci, czyli konsekwencji niewybronienia swojej pracy dyplomowej. Tak naprawdę raz nieudana obrona pracy magisterskiej lub innej, to nie koniec świata, ponieważ można jeszcze podejść do poprawki. Jednak jeżeli i jej się nie zaliczy to niestety jest się wykreślonym z listy studentów i można się pożegnać z wykształceniem wyższym.
Co jeśli nie obronie pracy licencjackiej lub innej? Nie musisz być zrozpaczony/a po niezdanej obronie. Bez wątpienia otrzymasz kolejną możliwość. Termin ponownego egzaminu zostanie ustalony nie krócej niż po miesiącu i nie później niż po trzech miesiącach od pierwszej próby. Przygotuj się odpowiednio i wykorzystaj drugą oraz ostatnią szansę.
Czy jednak naprawdę jest się czego bać? Czy to naprawdę możliwe, aby nie zdać obrony dyplomowej?
Okazuje się, że obrona pracy dyplomowej jest bardzo łatwa, a wielu studentów często nazywa ją tylko formalnością. W końcu student, który samodzielnie napisał daną pracę zwykle zna jej zawartość i potrafi ją omówić. Wszystko co wystarczy zrobić to przeczytać pracę kilka razy przed przystąpieniem do obrony aby pamiętać treści, które zostały w niej zawarte. Napisanie pracy dyplomowej i jej obronienie można porównać do udziału w maratonie i biegu na tysiąc metrów. Obie czynności składają się na mniej więcej to samo. Jednak jeśli potrafi się przebiec maraton to jeden kilometr nie sprawia żadnego problemu.
Czy koniecznie trzeba wyuczyć się wszystkiego na pamięć?
Aby ułatwić sobie obronę pracy dyplomowej oraz nie zapomnieć czegoś w stresie można przygotować sobie prezentację multimedialną. Komisja oceniająca na pewno będzie pod większym wrażeniem. Z kolei student będzie mógł w niej zamieścić dla siebie podpowiedzi dotyczące treści. Oczywiście wiadomo, że prezentacja, w której slajdami są tak zwane ściany tekstu tylko pogorszy ocenę kompetencji ucznia. Nie ma zatem co liczyć na wcześniejsze przygotowanie swojej obrony i jej przeczytanie na głos.
Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o tym, że problemy techniczne bardzo często zdarzają się wtedy, gdy są najbardziej niepożądane. Dlatego dobrze jest mieć zapasową kopię prezentacji na drugim dysku przenośnym lub inną formę multimedialnej „ściągawki”. Jednak nawet jeśli czarny scenariusz się spełni i pojawią się problemy techniczne, to nie oznacza to, że nie uda się obronić swojej pracy dyplomowej.
Jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej lub innej?
- Opracuj prezentację w programie PowerPoint. Na większości uczelni pierwszym etapem obrony jest krótka, trwająca od 5 do 10 minut prezentacja, w której przedstawisz najważniejsze aspekty i tematy swojej pracy dyplomowej. Ogranicz się do maksymalnie 10 minut i 8-10 slajdów.
- Naucz się odpowiedzi na pytania dotyczące pracy dyplomowej. To właściwie najtrudniejszy element przygotowań. Musisz zapoznać się z możliwymi pytaniami, jakie mogą zadać członkowie komisji. Liczba tych pytań może wynosić od 20 do nawet 100, w zależności od uczelni. Listę takich pytań prawdopodobnie znajdziesz na stronie swojej uczelni lub otrzymasz je od promotora. To nie jest żadna tajemna wiedza.
- Przygotuj się na pytania dotyczące treści twojej pracy dyplomowej. Niestety wiele studentów popełnia poważny błąd, skupiając się na pytaniach i prezentacji, zapominając o samej pracy, która przecież jest głównym tematem obrony. Zdarzają się sytuacje, kiedy studenci nawet nie czytają swoich własnych prac.
- Zastanów się, o czym jeszcze komisja może Cię zapytać. Z wyprzedzeniem znasz skład komisji. Zastanów się, jakie są naukowe zainteresowania poszczególnych członków. Czy twoja praca dyplomowa dotyka którejś z tych dziedzin? Przygotuj się na pytania w tym zakresie.
Zobacz także: Wstęp do obrony pracy licencjackiej
Artykuł sponsorowany