User Experience to szereg działań, które ukierunkowane są na doświadczenia użytkownika. Warto pamiętać, że ich nieodłączną częścią są badania, w tym badania jakościowe. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak są użyteczne w planowaniu działań z zakresu UX. Najczęściej za ich przeprowadzenie odpowiedzialny jest product manager. Może być również tak, że obarczony został nimi UX designer. Niektóre firmy decydują się na zlecenie przeprowadzenia badań jakościowych podmiotom zewnętrznym, jeszcze inne zatrudniają w tym celu fachowca, który zajmuje się jedynie tymi działaniami. Niezależnie od tego, kto odpowiada za badania jakościowe, jeśli tylko zostaną one przeprowadzone prawidłowo, można spodziewać się, że dostarczą szeregu cennych informacji.
Jaki cel mają badania jakościowe?
Badania jakościowe mogą być przeprowadzane za pomocą różnych metod. Bez względu na to, która z nich zostanie zastosowana, zawsze pozwalają one na:
- dokładne poznanie potrzeb użytkowników;
- określenie problemu.
Dzięki badaniom jakościowym można dowiedzieć się, jakie jest subiektywne spojrzenie poszczególnych osób na dany problem czy zjawisko. Są to dane bardzo cenne, których nie dostarczają badania ilościowe koncentrujące się na zupełnie innych aspektach. Oznacza to, że badania jakościowe są tym, w co naprawdę warto inwestować. Nigdy nie należy z nich rezygnować, jeśli chcemy mieć pełny ogląd sytuacji.
Jakie są metody badań jakościowych?
Badania jakościowe mogą być przeprowadzane przy użyciu bardzo różnych metod. Do tych najpopularniejszych zalicza się:
- wywiady przeprowadzane za pomocą scenariusza testowego;
- testowanie prototypów;
- śledzenie ruchów gałek ocznych;
- mapy cieplne;
- nagrywanie zachowań użytkowników;
- czaty odbywające się online;
- audyty przeprowadzane przez ekspertów.
Każda z metod ma swoje zalety, każda sprawdza się również w nieco innych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że każda może dostarczyć wielu cennych informacji, które pozwolą na skuteczne dopracowanie witryny bądź aplikacji internetowej.
Jak wygląda wywiad na podstawie scenariusza testowego?
Wywiad taki może zostać przeprowadzono na jeden z dwóch sposobów: można to zrobić face to face, spotykając się z osobą realnie, bądź wykorzystać do tego celu komunikatory internetowe. Obie formy są tak samo wartościowe i obie niosą tak samo wiele przydatnych informacji. Aby jednak tak się stało, należy do wywiadu właściwie się przygotować. Pytania powinny odzwierciedlać cel, który sobie stawiamy. Należy jednocześnie skonstruować je tak, aby użytkownik, który na nie odpowiada, udzielił nam wszystkich najbardziej istotnych informacji.
Na czym polega testowanie prototypów?
Testowanie prototypów to testy, w których biorą udział użytkownicy. Mają one na celu poznanie ich zdania na temat strony/aplikacji, która jest w trakcie tworzenia. Jest to etap, podczas którego można dowiedzieć się, co wzbudza w użytkownikach pozytywne, a co negatywne emocje. W efekcie można skutecznie wyeliminować ewentualne błędy, a na rynek wypuścić produkt już dopracowany. Dostępne są specjalne narzędzia, które pozwalają na testowanie prototypów, postawić można również na testowanie na szkicach, które także jest naprawdę skuteczne.