Co to jest karta kredytowa i dlaczego jest potrzebna

Banki oferują dziś swoim klientom szeroki wachlarz produktów bankowych. Najpopularniejszą z nich jest karta kredytowa online. Poniżej dowiesz się, co to jest, dlaczego potrzebujesz karty kredytowej i jak ona działa.

Jak działa karta kredytowa?

Kiedy ubiegasz się o kartę kredytową, bank ustala limit kredytowy, czyli kwotę pieniędzy, którą pożycza posiadaczowi karty. Możesz w każdej chwili dokonać zakupów za pożyczone środki, a później spłacić je bankowi – karta kredytowa pozwala Ci na to.

Dlaczego muszę mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa przydaje się, gdy pilnie potrzebujesz pieniędzy. Kartą kredytową można płacić za zakupy w sklepach i w internecie, a także za media, komunikację i inne usługi. Możesz też zdecydować się nie wydawać nic i trzymać pieniądze na karcie jako rezerwę.

Dzięki temu nowoczesnemu produktowi bankowemu możesz zawsze mieć dodatkowe pieniądze na swoim koncie. Jest to wygodne w przypadku nieplanowanych zakupów, np. można skorzystać z niespodziewanych rabatów lub ofert specjalnych bez konieczności czekania na przelew wynagrodzenia na kartę debetową.

Wiele kart oferuje również system nagród, jak również głębokie zniżki w sklepach partnerskich. Przekonają się Państwo, że są one nawet bardziej opłacalne niż karty debetowe.

Dodatkowo mają oni do dyspozycji bardzo wygodną opcję – tzw. grace period. Okres ten może wynosić do 50 dni: jeśli w tym czasie spłacisz swoje zadłużenie, nie będą naliczane odsetki za korzystanie z pieniędzy banku (musisz to zrobić w określonym terminie podanym na wyciągu z konta).

Ile kart kredytowych może mieć jedna osoba?

Możesz otrzymać kilka kart z różnych banków lub z tego samego banku. Banki oferują szeroką gamę kart kredytowych o różnych warunkach i formach nagród, z których każda może być wykorzystana w innych sytuacjach – np. jedna karta nadaje się do płacenia za bilety lotnicze, a inna do robienia zakupów. Ponadto, dwie karty pozwalają na bardziej elastyczne korzystanie z okresu karencji poprzez spłacanie zadłużenia na kartach w różnych terminach.

Jak dowiedzieć się, ile i kiedy należy zapłacić

W Banku Online, kliknij na kartę kredytową → „Szczegóły zadłużenia”. Tam dowiesz się o kwocie obowiązkowej płatności, kwocie należnej na dzień dzisiejszy oraz o pozostałym okresie karencji. Tam też zobaczysz dostępny limit karty oraz daty bieżącego okresu rozliczeniowego.

Czy mogę zmienić limit kredytowy na mojej karcie?

Nie możesz samodzielnie podnieść limitu kredytowego (czyli maksymalnej kwoty, jaką możesz wydać na karcie) – jest to możliwe tylko z inicjatywy banku. Jeśli chcesz zmniejszyć limit na karcie kredytowej, udaj się do placówki banku lub zadzwoń z telefonu komórkowego pod numer infolinii bankowej.

Co zrobić, gdy karta straci ważność

W przypadku upływu terminu ważności karty kredytowej, banki automatycznie i bezpłatnie wydają nowe karty. Najlepiej na 1-2 miesiące przed upływem terminu ważności udać się do banku lub skontaktować telefonicznie w celu wydania nowej karty

Jeżeli karta nie została wznowiona, a termin ważności upłynął, zamów wznowienie karty samodzielnie przez bankowość online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.