Stablecoiny stały się nieodzowną częścią ekosystemu kryptowalut. Można nawet powiedzieć, że stabilne kryptowaluty są jednym z głównych filarów funkcjonowania całego sektora blockchain.
Dzięki swojej ogromnej użyteczności, wielu inwestorów krypto nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez tych pożytecznych narzędzi. Jednak czym tak naprawdę są stabilne kryptowaluty, i jakie są największe zalety i wady stablecoinów?
Czym są stablecoiny?
Stablecoiny to po prostu stabilne kryptowaluty, a więc waluty cyfrowe które nie podlegają gwałtownym wahaniom rynku. Stablecoiny są więc odpowiedzią na jedną z głównych bolączek rynku krypto, czyli jego sporą wolatylność, poprzez którą używanie walut takich jak Bitcoin czy Ethereum do pewnych celów może być mniej wygodne niż używanie stablecoinów. Ale w jaki sposób stablecoiny są w stanie pokonać dużą zmienność rynku krypto?
Główna zasada działania stablecoinów jest bardzo prosta. Podczas gdy ceny innych kryptowalut ciągle się zmieniają, stablecoiny mają odgórnie ustaloną cenę dzięki ustanowieniu relacji 1:1 do tradycyjnej waluty fiat, którą zazwyczaj jest dolar amerykański. Innymi słowy, stablecoiny można uznać po prostu za cyfrowe odpowiedniki wartości dolara. Dla przykładu, 1 tether (USDT) jest wart tyle co 1 dolar (USD).
Są różne sposoby, w jakie stablecoiny zachowują swój kurs do dolara, jednak największe stablecoiny takie jak Tether (USDT) czy USD Coin (USDC) to stablecoiny scentralizowane, których wydawca zobowiązuje się do utrzymania rezerw kapitałowych odpowiadających kapitalizacji danego stablecoina. Innymi słowy, każdy stablecoin USDT lub USDC wypuszczony na rynek ma pokrycie w rzeczywistych dolarach lub innych aktywach przechowywanych na tradycyjnym koncie bankowym lub maklerskim.
Zalety stablecoinów
Największą zaletą stablecoinów jest to, że pozwalają one inwestorom krypto uodpornić się na wahania kursów. Czasami sytuacja na rynku krypto staje się tak chaotyczna, że trudno przewidzieć czy kurs wzrośnie czy spadnie. W takiej sytuacji, użytkownicy giełd kryptowalutowych takich jak XFortunes stwierdzają, że najlepszym rozwiązaniem jest często konwersja naszych aktywów na stablecoiny i przeczekanie, aż sytuacja się uspokoi.
Inną zaletą stablecoinów jest fakt, że pozwalają one na spore uproszczenie kwestii regularnych transakcji, takich jak na przykład wypłaty comiesięcznego wynagrodzenia w firmach. Wiele firm z branży krypto rozlicza się ze swoimi pracownikami w stablecoinach, co zapewnia obu stronom, że kwota pensji wypłacana co miesiąc zawsze będzie taka sama, niezależnie od wahań kursów Bitcoina i innych kryptowalut.
Wady stablecoinów
Nie ulega wątpliwości, że stablecoiny mają wiele zalet i są bardzo użytecznym narzędziem w rękach każdego miłośnika krypto. Należy jednak pamiętać, że w zależności od naszych celów inwestycyjnych, niektóre zalety stablecoinów mogą okazać się wadami.
Przede wszystkim, należy podkreślić że stablecoiny nie są tradycyjnymi instrumentami inwestycyjnymi. Kupowanie stablecoinów jako inwestycji nie ma żadnego sensu, bo po prostu główną cechą stabilnych kryptowalut jest fakt, że kurs ma pozostać taki sam – ani nie spadnie, ani nie wzrośnie. Jeżeli więc planujemy zakup jakiejś kryptowaluty w celu długoterminowej inwestycji, mimo wahań kursu Bitcoin wciąż będzie lepszym wyborem niż Tether.
Podsumowanie
Stablecoiny takie jak Tether czy USD Coin dostpęne na XFortunes mogą być potężnym narzędziem w rękach zarówno początkujących jak i zaawansowanych inwestorów krypto. Dzięki stabilnym kryptowalutom w prosty sposób uchronisz swoje inwestycje od wahań rynkowych i zachowasz wartość swojego portfolio niezależnie od sytuacji.
Materiał zewnętrzny