Fotowoltaika z magazynem energii – idealne połączenie na obecne czasy. 

Fotowoltaika to sposób na niższe rachunki za prąd i wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii do napędzania naszego domu. Jednak choć sama instalacja fotowoltaiczna pozwala na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej, to zwykle najwięcej wytwarza jej latem i w okolicach południa, gdzie nasłonecznienie jest największe. W konsekwencji nie generuje wystarczającej ilości energii i nie spełnia w pełni wymagań użytkowników. Największe zapotrzebowanie na prąd wymagane jest zimowymi wieczorami. Jeśli użytkownicy fotowoltaiki chcą uniknąć spadków wytwarzanej mocy, uniknąć używania prądu z sieci i płacić większe rachunki, to magazyn energii może być świetnym rozwiązaniem. Dlaczego fotowoltaika z magazynem energii to idealne połączenie na dzisiejsze czasy? Odpowiadamy w tym artykule.

Energia z fotowoltaiki nie zawsze zostaje wykorzystana

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością i jest to sektor, który najmniej ucierpiał podczas pandemii, a zyskuje coraz więcej w czasach kryzysu energetycznego. Zwiększa się zatrudnienie w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, a na montaż fotowoltaiki decyduje się coraz więcej osób. Dzieje się tak ze względu z ciągle rosnącymi cenami energii, a panele fotowoltaiczne pomagają w zminimalizowaniu tego gorącego problemu. Jednocześnie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego i zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. 

Warto jednak pamiętać, że decydując się na fotowoltaikę, energia która zostanie wytworzona nie zawsze zostaje wykorzystana w całości. Dzieje się tak ponieważ zapotrzebowanie na nią jest zmienna, w zależności od pogody i pory roku. Oznacza to, że w okresie zimowym, przez mniejsze nasłonecznienie, nasze panele wygenerują mniej energii, a to doprowadzi do konieczności korzystania z prądu z sieci. Na pomoc przychodzi magazyn energii, którego działanie wyjaśniamy poniżej. 

Fotowoltaika w województwie mazowieckim to świetne rozwiązanie dla domów i przedsiębiorstw, które pragną dbać o środowisko i obniżyć rachunki za prąd! 

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta – gromadzą się w nim nadwyżki energii, których nie wykorzystać do funkcjonowania Twojego gospodarstwa domowego. Dzięki użyciu tego urządzenia nie będziesz musiał martwić się o zwracanie nadwyżki prądu do sieci elektrycznej. Dopiero w momencie, gdy magazyn się zapełni, energia będzie oddawana do sieci przesyłowej. Gdy fotowoltaika nie produkuje energii w nocy, lub w innych momencie dnia, magazyn będzie zasilał dom energią, którą zgromadził wcześniej. Dopiero gdy urządzenie zużyje wszystko swoje zapasy, instalacja fotowoltaiczna przestawi się i zacznie pobierać prąd z sieci. 

Warto zaznaczyć, że magazyn energii może być również awaryjnym źródłem prądu, np. w przypadku awarii sieci elektrycznej. 

W Polsce, magazyny energii nadal wykorzystywane są dość rzadko. Dzieje się tak, ponieważ zwrot inwestycji nie jest tak szybki, jak w przypadku paneli fotowoltaicznych. Osoby, które zamontowały fotowoltaikę przed 1 kwietnia 2022 r., mogą pobrać 0,8 kWh energii na każdy 1 kWh energii oddanej do sieci. Dlatego w takim wypadku inwestycja w magazyn energii wydaje się być zbędną inwestycją. 

Sprawa ma się nieco inaczej dla osób, które zamontowały system fotowoltaiczny po 1 kwietnia 2022 r. Każdy konsument będzie musiał odkupić nadwyżki energii, dlatego posiadanie magazynu energii może być zbawienne i pomoże uniknąć płacenia wyższych rachunków za prąd. 

Szukasz profesjonalnej i doświadczonej ekipy do zamontowania fotowoltaiki? Chciałbyś zainwestować w magazyn energii, albo pompę ciepła? Odwiedź https://esoleo.pl i sprawdź dlaczego zaufało nam tak wielu klientów! 

Fotowoltaika z magazynem energii – zalety

Magazyny energii są coraz szerzej dostępne i coraz więcej ludzi decyduje się na inwestycje w to jakże użyteczne urządzenie. Wraz z postępem technologicznym i coraz większą wiedzą magazyny te stają się coraz bardziej wydajne. Urządzenia te dają większą niezależność od sieci publicznej, dzięki ich użyciu można osiągnąć nawet 90% samowystarczalności energetycznej! Dzieje się tak ponieważ magazyny energii pozwalają na wykorzystanie całkowitej nadwyżki, a nie tylko 70% przy mocy instalacji 10 – 50 kW. 

Magazyny energii są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, albo zamieszkują tereny gdzie występuje duża awaryjność sieci i przerwy w dostawie energii. Urządzenie to pozwala być odpornym na awarie zasilania, anomalie pogodowe, jak i zdarzenia losowe, przez które w naszym domu mogłoby zabraknąć prądu. Dzięki magazynom energii możliwe jest funkcjonowanie niezależne, bez podłączenia do sieci. Taki układ nazywa się wówczas off-grid i ma on zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie sięga energetyka. System ten wykorzystywany jest w krajach z dużymi i niezagospodarowanymi przestrzeniami, np. Australia czy Kanada. W Polsce sprawdzi się w domach letniskowych albo na łodziach.