Coraz więcej ludzi pyta, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej

Wiele osób szuka informacji na temat tego, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że ten produkt finansowy do niedawna praktycznie nie był obecny w ofertach instytucji wspomagających zakupy. Ciągle jego popularność jest niższa niż w krajach zachodnioeuropejskich. Wiele osób ciągle nie wie o tym, że może sfinansować zakup wymarzonego samochodu dzięki leasingowi, bez potrzeby zakładania działalności gospodarczej. W tym krótkim artykule znajdziesz informacje, dzięki którym będzie Ci łatwiej zrozumieć, czym jest i jak działa leasing dla osób prywatnych. Będziesz mógł też na podstawie uzyskanych informacji samodzielnie ocenić, czy koszty zachęcą Cię do skorzystania z tej możliwości przy realizacji najbliższych planów zakupowych.

Czym w rzeczywistości jest leasing konsumencki

Przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, chętnie korzystają z leasingu. Często wynika to z faktu, że instytucje finansowe współpracujące z placówkami handlu detalicznego nie umożliwiają im zakupu ratalnego. Według różnych badań większość polskich firm korzysta z możliwości, jakie daje leasing. Co ciekawe, ci sami przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania kredytów bankowych, o niższych kosztach niż te, które oferowane są osobom prywatnym. Dlaczego więc ciągle tak rzadko podpisywane są umowy leasingu konsumenckiego

Być może potrzebne jest dokładniejsze wyjaśnienie, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Podobnie do znanej wszystkim formy leasingu przeznaczonego dla firm, leasing konsumencki łączy elementy znane ze zwykłego kredytu – miesięczne raty – z typową dla wynajmu sytuacją, gdzie użytkownik nie jest właścicielem używanego przedmiotu. Niesie to ze sobą wiele skutków, z których najdotkliwszym jest ten, który ogranicza możliwość dokonywania jakichkolwiek zmian w użytkowanym samochodzie, a każdy wypadek i powstała w jego wyniku szkoda muszą zostać zgłoszone do leasingodawcy.

Na jakich zasadach udziela się leasingu konsumenckiego?

Leasingodawca przez cały czas trwania umowy leasingowej pozostaje właścicielem samochodu. Dlatego też procedura udzielania leasingu jest dużo prostsza niż w przypadku gdy kupujący dysponuje pełnymi prawami własności. W przypadku starania się o przyznanie kredytu potrzebne jest wiele dokumentów, których celem jest przedstawienie sytuacji materialnej wnioskodawcy. W przypadku ubiegania się o przyznanie leasingu dla osoby prywatnej w większości przypadków wystarczające jest dostarczenie kopii dowodu osobistego i dodatkowego dokumentu ze zdjęciem, za pomocą którego możliwe będzie potwierdzenie tożsamości.

Jak ustalić koszt leasingu samochodu? 

Sama wiedza dotycząca tego, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej, nie wystarczy. Każdy, kto będzie się chciał ubiegać o przyznanie tego rodzaju finansowania, będzie też chciał jak najdokładniej wyliczyć wszystkie koszty, do których spłacenia zobowiąże się, zawierając umowę. Najlepiej w tym celu posłużyć się narzędziem, które znane jest jako kalkulator kredytowy. Zadaniem kalkulatora jest pomoc leasingobiorcy w wyliczeniu dokładnej raty z uwzględnieniem wszystkich czynników, które mają na nią wpływ. Niektóre kalkulatory są taj zaawansowane, że podają nie tylko koszty całej operacji, ale dzięki wbudowanej funkcji kalendarium, mogą również pokazać precyzyjny harmonogram przyszłych spłat.

Pewną niedogodnością dla klientów indywidualnych jest brak możliwości oszczędzania na wliczaniu kosztów leasingu w koszty prowadzenia firmy. Z pewnością jest to jeden z głównych powodów tak dużej popularności leasingu wśród przedsiębiorców.

Co jest korzystniejsze – kredyt czy leasing?

Nawet pobieżny przegląd ofert na polskim rynku dość wyraźnie wskaże przewagę leasingu konsumenckiego nad tradycyjnym kredytem. Przyczyna wynika z różnic podatkowych. Leasingodawca, który jest faktycznym właścicielem samochodu, może w koszty swojej działalności wliczać nie tylko odpisy amortyzacyjne, ale i inne wydatki, takie jak ubezpieczenie. Dzięki uzyskanym znacznym ulgom może oferować korzystne ceny leasingobiorcom.