Jak poprawić pamięć – kompletny poradnik

Pamięć każdy ma – jeden lepszą, drugi gorszą. Niektóre osoby ciągle czegoś zapominają, gdzieś coś gubią, a inne wręcz przeciwnie – pamiętają sprawy, ludzi, czasami nawet zadania i informacje sprzed kilku lat. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego tak właśnie jest, jakie czynniki mają wpływ na pamięć oraz jak można ją polepszyć to zachęcam do przeczytania dzisiejszego artykułu. 

Zobacz też: Jak poprawić koncentrację? Skuteczne porady.

W tym tekście dowiesz się:

  • Co to jest pamięć?
  • Czynniki wpływające na pamięć
  • Codzienne wskazówki – jak poprawić pamięć?
  • Ćwiczenia na poprawę  pamięci
  • Kiedy udać się do lekarza

Co to jest pamięć?

Pamięć to jedna z funkcji poznawczych człowieka. Dzięki niej możemy dowiadywać się nowych rzeczy, Przechowywać je w głowie i w rezultacie uczyć się ich. Jest jak wielki magazyn z którego można sięgnąć po wiele rzeczy. Czasami na krócej – i jest to wtedy pamięć krótkotrwała,a czasami na dłużej – pamięć długotrwała.

Czynniki wpływające na pamięć

Niewątpliwie, ogromny wpływ na naszą pamięć ma wiek oraz to, jak często ją ćwiczymy.  Z tego powodu ważna jest nauka nowych rzeczy. Pomaga nam polepszać pamięć. Stan naszego zdrowia również ma znaczenie. Są choroby, takie jak depresja, Alzheimer, czy Parkinson, które znacznie zaburzają funkcjonowanie pamięci. Tak samo niezależne od nas geny warunkują o tym, jak zbudowany jest nasz mózg, czy jakie procesy powstawanie i utrwalanie pamięci.

 Jednak, jeśli ktoś zastanawia się jak poprawić swoją pamięć to zbawienny wpływ może mieć sen i dieta. Spanie 7-9 godzin na dobę oraz zdrowy, zbilansowany styl życia mogą znacznie poprawić funkcjonowanie pamięci.

Zobacz też: Jak poprawić jakość snu?

Codzienne wskazówki – jak poprawić pamięć?

Mimo, że jakość naszej pamięci nie jest w stu procentach uzależniona od tego jak o nią dbamy – to ma to duży wpływ. Oto kilka porad, które każdy jest w stanie wdrożyć w swoje życie, żeby poprawić swoją pamięć.

Planuj swój czas

Odpowiednie zarządzanie swoim czasem pozwala nam unikać potencjalnych problemów i wzmacnia efektywność pracy. Nadmierna ilość obowiązków może być obciążająca dla pamięci. Dlatego, kiedy postanawiamy spisać wszystkie rzeczy, które chcemy zrobić, realistycznie ocenić, czy możliwe jest ich wykonanie i poukładać je w kolejności; od najbardziej pilnej do najmniej – wtedy mózg zaczyna łatwiej sobie radzić. Czas wykonywania zadań jest też skrócony, a efekty są lepsze.

Wyłącz wszystkie rozpraszacze

Powiadomienia i inne rozpraszacze są najgorszym wrogiem naszej pamięci oraz umiejętności koncentracji. Rozpraszacze to bardzo szeroka grupa, ponieważ może się w nie włączać telefon, a może to być też miska cukierków, znajomi, czy nawet hałas, albo widok z okna. Kiedy robimy coś ważnego, warto znajdować się w czystym, cichym otoczeniu – w końcu to nasze myśli mają być głośne. 

Ruszaj się!

Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu. To znaczy, że nasz organizm szybciej pracuje i reaguje. Szczególnie pomocne jest to, kiedy prowadzimy osiadły tryb życia, bądź uczymy się nowej umiejętności. Ćwiczenia dodatkowo redukują stres i zwiększają wydzielanie się szarych komórek. 

Jedz zdrowe tłuszcze

Odżywcza dieta to paliwo dla dobrze funkcjonującego mózgu. W poprawie pamięci najlepiej sięgnąć po witaminy z grupy B oraz tłuszcze Omega-3. Źródłem witaminy B12 oraz B6 są m.in.: tłuste ryby (łosoś, śledź, sardynka), orzechy i nasiona (nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie) oraz owoce i warzywa (awokado, czosnek, soja).

Wysypiaj się 

Sen ma gigantyczny wpływ na cały proces zapamiętywania. Podczas nocy, nasz organizm wchodzi w dwie fazy: fazę REM (rapid eye movement) oraz fazę NREM (non rapid eye movement). Pierwsza odpowiada za funkcje kognitywne mózgu; proces zapamiętywania, przywoływanie wspomnień, rozwiązywanie problemów oraz kreatywne myślenie. Druga, odpowiada za odpoczynek i regenerację organizmu.

Zobacz też: Praca w domu. Jak zwiększyć swoją efektywność?

Ćwiczenia na poprawę  pamięci

Jeśli nadal zastanawiasz się jak możesz poprawić swoją pamięć i przy tym dobrze się bawić to ćwiczenia na poprawę pamięci będą świetnym urozmaiceniem. Większość z nich zawiera elementy gier, albo sama nimi jest. 

Ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą

Popularne w szkole wkuwanie nie jest najlepszą metodą na stałe zapamiętanie informacji. Oddziaływuje ono bowiem tylko na pamięć krótkotrwałą. Żeby je ulepszyć możemy skorzystać z tak zwanych mnemotechnik. Są to sposoby na łatwiejsze zapamiętywanie dużej ilości informacji. Polegają na wyobrażeniu sobie zagadnień w..obrazkach!

Ćwiczenia na pamięć długotrwałą

Na poprawę pamięci długotrwałej świetna będzie nauka języka obcego, gry na instrumencie, albo czytanie książek. Zawierają one świeże dla nas informacje, które angażują kilka różnych zmysłów. 

Gry planszowe

Bez względu na to, czy chciałbyś podkręcić jakość przyswajania informacji długotrwałej, czy krótkotrwałej – gry planszowe to przyjemna opcja. Jest to kreatywna forma spędzania czasu wolnego i można ją dzielić z gronem znajomych. Do najpopularniejszych gier wspomagających pamięć należą m.in. Memory, Scrabble, czy Sudoku.

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli od dłuższego czasu zauważasz u siebie problemy z pamięcią to warto zgłosić się do lekarza internisty, bądź psychologa. Objawy takie jak:

  • trudności w zapamiętywaniu nowych informacji,
  • trudności w przywoływaniu zakodowanych już informacji,
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,

mogą być czerwoną flagą jeśli chodzi o zdrowie. Warto brać je na poważnie i nie zwlekać z wizytą, ponieważ nieleczone objawy wielu chorób – w rezultacie mogą się pogarszać.

Pamięć jest funkcją poznawczą, której używamy na co dzień. Jest nam niezbędna do wykonywania podstawowych czynności. Mimo, że istnieją czynniki kompletnie od nas niezależne takie jak geny, wiek, czy zdrowie, to są również sposoby, żeby poprawić jej jakość.