Jak poprawić koncentrację? Skuteczne porady

Masz problem ze skupieniem uwagi, albo zastanawiasz się, jak ją poprawić, żeby być bardziej efektywnym? W tym artykule dowiesz się o czynnikach, które mają wpływ na zaburzoną pracę Twojej koncentracji, jak i o tych, które mogą pomóc polepszyć Ci koncentrację i wykonywać czynności szybciej.

Zobacz też: Jak poprawić pamięć?

W tym artykule dowiesz się:

  • Koncentracja – czym jest i jak działa?
  • Co wpływa na koncentrację?
  • Domowe sposoby jak poprawić koncentrację
  • Dieta wspomagająca koncentrację
  • Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Koncentracja – czym jest i jak działa?

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na danej czynności, bądź przedmiocie. Zwiększa się ona z wiekiem. W wieku około 25 lat często osiąga swój maksymalny potencjał, żeby później stopniowo spadać. Wiąże się to z procesem starzenia. 

Ważnym aspektem zwiększenia poziomu koncentracji  jest eliminacja rozpraszaczy. Zmniejszają one produktywność i wydłużają czas wykonywania zadań. Dlatego, następnym razem, kiedy sięgniemy po telefon podczas spotkania rodzinnego, albo nieplanowanej przerwy w pracy zastanówmy się, czy warto.

Co wpływa na koncentrację?

Jest wiele czynników, które mogą wpływać na koncentrację. Między innymi są to:

  • Stres
  • Zmęczenie, a także przemęczenie
  • Niedobór snu
  • Nieprawidłowa dieta
  • Zaburzenia osobowości
  • Choroby

Dlatego mimo, że niektóre czynniki takie jak stres, czy choroby są dla człowieka naturalne, bądź nieuniknione to warto jest ich unikać. Warto słuchać swojego ciała, które często – poprzez dolegliwości psychofizyczne, bądź zmniejszoną efektywność – samo mówi nam czego potrzebuje.

Zobacz też: Jak poprawić jakość snu? 

Domowe sposoby jak poprawić koncentrację

Bez względu na to, dlaczego potrzebujemy skupić uwagę, nasz umysł ma rzeczy, które lubi i których nie lubi. Nazwijmy je w tym przypadku ,,pomocnikami skupiania uwagi”. Są to czynności, których warto się podjąć, jeśli chcemy jak najefektywniej się skoncentrować. 

Ustal priorytety

Wielokrotne badania wskazują, że w pewnym momencie nasz umysł przestaje chłonąć informacje. W takim przypadku nadmierna nauka, czy praca nie będzie mieć sensu. Rozpisz sobie swój własny grafik; rozpisz zadania, najlepiej zacznij od tych najtrudniejszych, żeby kiedy już będziesz zmęczony mieć łatwiej. Koniecznie wlicz przerwy; umysł lubi 5-15 min odpoczynek. Miej realistyczne oczekiwania – nie w jeden dzień Rzym zbudowano 😉

Wycisz powiadomienia

Social media stale atakują nas powiadomieniami. Zdjęcia dzieci koleżanki Twojej mamy? Stary znajomy zaczął Cię obserwować? Takie rozpraszacze tylko niepotrzebnie odrywają Twoją uwagę. Wycisz, wyłącz telefon. Możesz też włączyć tryb ,,nie przeszkadzać” – skutecznie walczy z irytującym dla nas dźwiękiem. 

Zachowaj higienę snu

Amerykański socjolog, Robert Bellah już w 1976 roku nazwał obecne czasy mianem pracoholizmu. To określenie przetrwało do dzisiaj. Nie bez powodu XXI wiek nazywa się ,,wiekiem pracoholizmu”. Każdy z nas wie, że zdrowo jest spać 7-8 godzin na dobę. Warto tego pilnować – nie tylko w weekendy.

Dieta wspomagająca koncentrację

Nie ma lepszego sposobu na poprawę koncentracji, niż odpowiednia dieta i ćwiczenia. Zbilansowana, zdrowa dieta przyczynia się do lepszego funkcjonowania mózgu. Tłuszcze Omega-3, Witamina B6 i B12 oraz Magnez łagodzą nerwy, przyśpieszają pracę mózgu, poprawiają koncentrację i ogólny dobrostan funkcjonowania układu nerwowego. 

Ćwiczenia fizyczne, szczególnie te na świeżym powietrzu mają zbawienny wpływ na pracę koncentrację. Warto o tym pamiętać, szczególnie, kiedy dużo się uczymy. Wśród działań można wymienić: poprawę krążenia, poprawę pamięci oraz szybsze przekazywanie informacji, między komórkami nerwowymi.

Zobacz też: Praca w domu – jak zwiększyć swoją efektywność

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli stale, bądź od kilku tygodni odczuwasz problemy z koncentracją to warto skontaktować się z lekarzem internistą, bądź psychologiem. Pamiętaj, że nasi ,,pomocnicy skupiania uwagi” mogą być stosowani jako suplementy, ale nie zastąpią terapii, czy opieki medycznej.


Koncentracja to umiejętność, która ma wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe. Jak widzimy, wpływa na nią wiele czynników codziennego ryzyka. Żeby dobrze o nią zadbać należy stosować się do zasad zdrowego stylu życia i brać pod uwagę otoczenie w jakim przebywamy. Pamiętajmy też, że każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Nie zawsze będziemy mogli dawawać z siebie 100 procent, ale ćwicząc koncentrację będziemy mieli pewność, że utrzymuje się ona na dobrym poziomie.