Auta miejskie cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków, m.in. z uwagi na niskie koszty zakupu. Warto jednak mieć świadomość, że to zaledwie początek wydatków… Zanim więc podejmiesz decyzję odnośnie konkretnego modelu sprawdź, ile cię wyniosą koszty utrzymania samochodu. Takie obliczenia mogą okazać się kluczowe i pomóc w dokonaniu słusznego wyboru.
Samochody miejskie są bardzo popularne z wielu powodów. Są kompaktowe, dlatego z łatwością można zaparkować je w dowolnym miejscu – nawet na ciasnym parkingu. Zwykle nie zużywają zbyt dużo paliwa – szczególnie, jeśli kierowca stosuje się do zasad ekonomicznej jazdy. Charakteryzują się również przystępniejszą ceną, np. w porównaniu z pojazdami sportowymi czy autami zaliczanymi do grupy SUV-ów.
Liczy się nie tylko design…
Są osoby, które przy wyborze samochodu miejskiego kierują się przede wszystkim wyglądem pojazdu. Chociaż design ma znaczenie, to zdecydowanie za mało. Istnieje wiele innych kryteriów, które należy uwzględnić – szczególnie, jeśli zależy ci na samochodzie sprawdzającym się przez cały okres użytkowania.
Porównaj ceny katalogowe
Jeżeli decydujesz się na zakup samochodu miejskiego, z pewnością masz z góry ustalony maksymalny budżet. Dlatego w pierwszej kolejności należy porównać dostępne oferty – tak, aby nabyć pojazd mieszczący się w finansowym limicie.
Jeśli nie masz możliwości kupienia nowego samochodu za gotówkę, warto rozważyć opcję kredytu samochodowego. Odpowiednio dobrane finansowanie może być bardzo korzystne. Ciekawą propozycją może okazać się Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy przygotowany przez Toyota Bank (RRSO 7,86%). Na korzyść tego rozwiązania przemawia nie tylko niska miesięczna rata, ale również niski wkład własny i możliwość wymiany auta po 3-4 latach bez angażowania własnej gotówki.
Wybierz niezawodną markę
Auta miejskie są chętnie wykorzystywane na co dzień, a więc intensywnie eksploatowane. Dlatego nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniej marki – takiej, która od lat słynie z niezawodności. Istotną rolę odgrywa również sama wartość rezydualna pojazdu – to ważne, jeśli w przyszłości planujesz odsprzedaż auta. Im wyższa wartość rezydualna, tym niższa utrata wartości samochodu w czasie.
Uwzględnij koszty użytkowania samochodu
W kontekście wieloletniego użytkowania pojazdu istotną rolę odgrywają koszty utrzymania samochodu. Jest wiele aut miejskich, które – choć charakteryzują się niską ceną – oznaczają dla właściciela spore wydatki w późniejszym czasie.
Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele czynników. Wśród nich wymienić można m.in.:
- koszt tankowania pojazdu,
- koszty naprawy samochodu,
- koszty przeglądów,
- cena ubezpieczenia komunikacyjnego – nie tylko OC, ale również AC czy NNW kierowcy i pasażerów.
Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wydatków związanych z tankowaniem, weź pod uwagę nie tylko samochody hybrydowe, ale i elektryczne. Takie metody napędzania pojazdów pozwalają zredukować koszty tankowania do niezbędnego minimum, a co za tym idzie – koszty utrzymania samochodu. Warto bowiem pamiętać, że wydatki na paliwo co miesiąc pochłaniają sporą kwotę.
Wybór samochodu miejskiego powinien być dokładnie przemyślany. Najwięcej czasu poświęć na analizę kosztów utrzymania pojazdu, ponieważ to one stanowią poważne wydatki w całym okresie użytkowania auta. Zakup odpowiedniego pojazdu może pomóc w ograniczeniu ich do niezbędnego minimum.