System ERP, a praca zdalna – jak narzędzie to pomaga w prowadzeniu wirtualnego biznesu?

Czasy, w których z możliwości zdalnego trybu pracy korzystał jedynie niewielki procent osób zatrudnionych, dawno przeminęły. Dziś wielu pracownikom ciężko w ogóle uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu byli w stanie każdego dnia wstawać wcześniej tylko po to, żeby dojechać do biura. Spory wkład w tą zmianę miała oczywiście pandemia. To ona na dobre zapoczątkowała erę pracy zdalnej, co dla niektórych okazało się dużo bardziej wygodne.

Samo określenie przeniesienia działalności do wirtualnego świata brzmi przecież tak banalnie. W rzeczywistości jednak było to dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać, a wielu przedsiębiorców miało przez pewien czas spory problem. Z pomocą przyszło na szczęście niezbędne oprogramowanie, odpowiadające za możliwość zdalnego sterowania całą firmą.

Przydzielenie odpowiednich modułów w trybie wirtualnym

Każdy pracownik w firmie jest odpowiedzialny za poszczególne operacje i ma swoje indywidualne obowiązki. Przejście na tryb zdalny wprowadzało z początku ogromny bałagan, a to ze względu na brak odpowiedniej komunikacji i utrudnienia w przydzielaniu zadań. Systemy ERP posiadają budowę modułową, wdrażaną zgodnie ze specyfiką danej firmy. Przydzielenie wszystkich specjalistów do konkretnych grup w pełni usprawnia organizację i umożliwia zarówno lepszy kontakt wewnętrzny, jak i międzywydziałowy. Dane gromadzone w chmurze również są segregowane w łatwy sposób i ułatwiają przez to ich wyszukiwanie. Każda praca wymaga odpowiedniej dokumentacji, a jej sprawne wyszukiwanie może znacznie wpłynąć na wzrost efektywności wykonywanych obowiązków, co przekłada się na wyniki firmy.

Sprawne zarządzanie firmą w każdym miejscu

Zaletą, jaką daje nam program erp jest bez wątpienia możliwość pracy w dowolnym miejscu. Praca stacjonarna wymaga stałej obecności specjalistów w placówce, którą zarządzamy. Dostęp do plików w trybie wirtualnym daje natomiast wiele możliwości zarządzania firmą, nawet będąc zlokalizowanym daleko od niej. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się położenie pracownika, konsultanta czy też klienta – tryb wykonywania obowiązków przebiega bez zmian, a to dzięki szybkiej wymianie informacji i sprawnej komunikacji.

Do osiągnięcia takich rezultatów potrzebny jest wyłącznie laptop i połączenie internetowe. W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada już obie te rzeczy, choć to zadaniem pracodawcy powinno być zapewnienie wyposażenia swoim pracownikom.

program ERP

Wdrożenie w modelu chmurowym – jakie niesie korzyści?

Wdrożenie systemu ERP w trybie zdalnym zazwyczaj prowadzi do stworzenia bazy danych w modelu chmurowym. To rozwiązanie zdobyło niemałą popularność, a to głównie przez korzyści z niego wynikające. Mowa mianowicie o ograniczeniu infrastruktury serwerowej firmy, która może niejednokrotnie generować wysokie koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo, model fizycznej bazy danych może się też niekiedy zepsuć, co prowadzi do chwilowego przestoju w pracy, a w gorszym przypadku – do całkowitej utraty danych. Rozwiązanie chmurowe jest więc zdecydowanie najlepszą propozycją dla wdrożenia systemu ERP, zarówno dla firm pracujących w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym.

Materiał zewnętrzny