O podatkach raz jeszcze

Podatki w Polsce to kwestia, którą musi ogarnąć każdy obywatel, który pracuje i tym samym jest zobowiązany do oddawania części swoich dochodów fiskusowi. Niestety, państwo samo nie zarabia i funkcjonuje dzięki podatnikom. Nawiasem mówiąc, miejmy tego świadomość, że to właśnie my, obywatele, utrzymujemy wszystko. Nie dajmy więc sobie wmówić, że na coś tam poszły pieniądze państwowe. Nie, to wydatkowano nasze pieniądze.
Podatki w Polsce to w zależności od dochodów 17% i 32% oraz 19% bez względu na dochody. Jak widać nie należą one do najniższych, ale są też kraje, w których obowiązują wyższe podatki. Ale dodajmy, że kilkanaście miesięcy temu przeciętny Kowalski płacił 18% podatku, więc de facto dzisiaj w jego kieszeni zostaje kilkadziesiąt złotych więcej, a to już coś. Wszak tych pieniędzy nie znajdujemy na ulicy, tylko ciężko na nie przecież pracujemy.
Jeśli już został wywołany ten temat, to zatrzymajmy się jeszcze na chwilę, żeby pomówić o samym już składaniu zeznania podatkowego. Otóż, mamy do tego świetne narzędzie, więc w zasadzie nie ma najmniejszego problemu z rozliczeniem się z fiskusem. Na stronie ministerstwa finansów znajdujemy potrzebny nam formularz PIT, następnie wpisujemy do niego dane o naszych dochodach, a system już sam dokonuje w odpowiednich miejscach formularza odpowiednich obliczeń i po kilku minutach mamy gotowe zeznanie. Teraz wystarczy tylko wysłać dokument do stosownego urzędu skarbowego, odebrać elektroniczne potwierdzenie odbioru i poczekać na ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

twojprogrampit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *