Niemcy – kolebka motoryzacji. Top marki samochodowe

Niemcy są kolebką światowej motoryzacji, a na to miano zasłużyli m.in. za sprawą Carla Benza, inżyniera odpowiedzialnego za budowę pierwszego w historii samochodu (Patenwagen). Odpowiada on również za stworzenie podstaw do otwarcia firmy, jeden z najbardziej znanych na świecie, czyli Mercedes-Benz. Ogromny dorobek motoryzacyjny, wysoka jakość produkcji, a także niezawodność pojazdów plasują Niemcy wśród czołowych producentów aut na świecie. Poniżej prezentujemy topowe marki, które absolutnie musisz znać. 

Mercedes-Benz

Jedna z najstarszych marek produkcyjnych samochody powstała pod koniec XIX wieku. Jej historia łączy się z Carlem Benzem oraz Gottliebem Daimlerem, którzy odpowiednio w 1883 oraz 1890 roku założyli swoje spółki. Ten drugi nawiązał współpracę z austriackim pionierem Emilem Jellinkiem (jego córka nosiła imię Mercedes), a także z Wilhelmem Maybachem.

Benz i Daimler prowadzili firmy równolegle, konkurując ze sobą, aż do wybuchu I wojny światowej, gdy zostali zmuszeni do współpracy. Narodziło się przedsiębiorstwo Daimler-Benz AG, które z ogromnymi sukcesami funkcjonowało do 1998 roku. Wtedy to niemiecki koncern podjął decyzję o wykupieniu udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler, co otworzyło mu drogę do różnorodnego rynku zbytu w Stanach Zjednoczonych. Współpraca trwała do 2007 roku, ostatecznie ze względu na kiepską sytuację finansową Chryslera, Daimler postanowił odsprzedać udziały i utworzyć konsorcjum Daimler AG, do którego należy wiele marek, a jedną z nich jest Mercedes-Benz.

Marka od początku istnienia postawiła sobie za cel produkcję samochodów innowacyjnych, odznaczających się wysoką jakością, ale również bezpiecznych. Wybierając się do Niemiec na Mistrzostwa Europy 2024 (14 czerwca – 14 lipca!), warto mieć na uwadze nie tylko stacjonarne i  bukmacherskie zakłady online, ale również zaobserwować na drogach samochody tej wiodącej marki, a jest ich naprawdę sporo. 

W Polsce w 2023 roku sprzedano ponad 20 500 samochodów osobowych marki z charakterystyczną trójramienną gwiazdą, a miano najpopularniejszego modelu od przeszło 6 lat dzierży GLC SUV. Został wybrany w minionym roku przez 2229 kierowców. Drugie miejsce zajął CLA Copue ze sprzedażą w 2001 egzemplarzach, natomiast trzecie – GLC Coupe – 1422 sztuki. 

Opel

Historia marki rozpoczyna się w 1862 roku, kiedy Adam Opel w Rüsselsheim konstruuje maszynę do szycia, a następnie rower. Co ciekawe, dopiero po jego śmierci w 1895 roku marka zainteresowała się produkcją samochodów. W ofercie pojawił się Opel System Lutzmann wyposażony w 4-konny silnik spalinowy, wyprodukowany w 11 egzemplarzach.

Podczas I wojny światowej marka zajęła się produkcją samochodów ciężarowych, nadal jednak wypuszczając na rynek kolejne auta osobowe. W latach 20. była największym producentem motoryzacyjnym w Niemczech. W 1929 roku większość akcji firmy należała do General Motors. W 2017 roku została przejęta przez francuską Groupe PSA, a aktualnie należy do megakoncernu Stellantis będącego połączeniem PSA z FCA.

Od 1947 roku notuje się bardzo dobry okres w działalności Opla. W jego ofercie pojawiły się kultowe modele, takie jak Kadett, Ascona, Vectra czy Astra. Szczególnie te dwa ostatnie cieszą się bardzo dużą popularnością w Polsce. W październiku 2023 roku w Polsce zarejestrowano ponad 1410 nowych samochodów Opel, co jest bardzo dobrym wynikiem. 

Porsche

Jedna z najbardziej prestiżowych firm motoryzacyjnych na świecie powstała w 1931 roku w Stuttgarcie z inicjatywy Ferdinada Porsche. Rozpoczął konstruowanie aut, a jego działania przerwał nakaz Hitlera, który zobowiązał wszystkich producentów pojazdów do produkcji sprzętu dla wojska.

W 1948 roku na rynek trafiło Porsche 356, które mocno przypominało Volskwagena Garbusa. Za ich projekt odpowiedzialny był nie kto inny, jak Ferdinada Porsche.

Niesamowity okres w historii marki rozpoczyna wprowadzenie na rynek Porsche 911, a miało to miejsce w 1963 roku. Niemiecki samochód sportowy produkowany jest do dziś. W 2023 roku model sprzedał się w ilości 50 tysięcy egzemplarzy na świecie. 

W ofercie marki znajdują się nie tylko samochody wyścigowe i sportowe, ale także limuzyny. Największą popularnością cieszy się Porsche Panamera ze sprzedażą w 2023 roku na poziomie 34 020 sztuk na świecie. Warto wspomnieć również o modnych SUV-ach – Cayenne (87 tys.) i Macan (87 tys.)– które są najchętniej wybieranymi modelami niemieckiej marki w 2023 roku na świecie. 

Niemiecki rynek motoryzacyjny cechują nieograniczone możliwości produkcyjne, dostęp do innowacyjnych technologii, a także wspaniała myśl inżynierska kultywowana od pokoleń. Niemcy są prawdziwymi fanami aut, a na pewno wśród naszych czytelników znajduje się niejeden wymienionych wyżej marek.


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.