Wielu przedsiębiorców decyduje się dzisiaj nie tylko na korzystanie z popularnych portali rezerwacyjnych. Ci, którzy działają w branży hotelarskiej i turystycznej, stawiają również na systemy rezerwacyjne, dostępne bezpośrednio na stronie danego obiektu. No ale jaki program do zarządzania rezerwacjami wybrać?
Programy nie tylko do rezerwacji
Przede wszystkim należałoby zaznaczyć, że różnego rodzaju systemy rezerwacyjne mogą służyć nie tylko do bukowania noclegów przez klientów. Oczywiście to najczęstszy sposób ich wykorzystania. Klient wchodzi na stronę hotelu, sprawdza kalendarz dostępności, wybiera odpowiedni pokój lub apartament, rezerwuje, dokonuje płatności i otrzymuje stosowne potwierdzenie transakcji. Tego typu mechanizm może mieć jednak inne zastosowanie. Wiele podmiotów, świadczących usługi noclegowe, wykorzystuje go również jako program do zarządzania rezerwacjami. System pełni zatem rolę wewnętrznego mechanizmu, który operuje zamówieniami i pozwala na ich łatwiejsze ewidencjonowanie i realizowanie.
Jak wybrać program do zarządzania rezerwacjami?
Wybór odpowiedniego programu do zarządzania rezerwacjami nie jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Na pewno warto stawiać na solidnego i sprawdzonego producenta oprogramowania. Ważna jest też liczba dodatkowych, przydatnych funkcji systemu. Chodzi przecież o to, by maksymalnie usprawnić pracę recepcji oraz osób zarządzających daną bazą noclegową. Specjaliści w tym zakresie polecają też program do zarządzania rezerwacjami, który nie narzuca żadnych, stałych funkcji. Rzecz polega na tym, aby móc dostosować program i jego ustawienia do aktualnych potrzeb. Chcemy bowiem posiadać mechanizm, który jest wygodny, elastyczny i nie narzuca sztywnych ram.
Jakie funkcjonalności oferuje program do zarządzania rezerwacjami?
Program do zarządzania rezerwacjami powinien być prosty i intuicyjny. Wszystkie zamówienia powinny być dostępne w jednym miejscu, przejrzyście zaprezentowane na kalendarzu rezerwacji. Dobrze też, gdy program zawiera zakładkę, dotyczącą rozliczeń oraz statusów poszczególnych rezerwacji. Chodzi bowiem o to, by usługi realizować szybko i bezproblemowo. Świetną funkcją, którą oferują niektóre tego typu programy, jest również kompatybilność systemu z popularnymi systemami rezerwacyjnymi, takimi jak Booking, Airbnb albo Trivago oraz łączenie tak dokonanych rezerwacji z tymi, dokonanymi mailowo, telefonicznie lub mailowo. To niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla wszystkich hotelarzy.