Jak zmienić swoje życie i być szczęśliwym

Szczęście to emocja, której odczuwanie charakteryzuje się poczuciem równowagi, radości i wewnętrznego spełnienia. Może ono być chwilowe, jak i długotrwałe. W tym artykule skupimy się na sposobach, które pomogą Ci odnaleźć swoje wewnętrzne szczęście – nie tylko krótkotrwałe – ale też długotrwałe. 

Zobacz też: Jak poprawić sobie nastrój?

W tym artykule dowiesz się:

  • Dlaczego chcemy być szczęśliwi?
  • Jakie aspekty naturalnie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi? 
  • Co w codziennym życiu przeszkadza nam w drodze do szczęścia?
  • Jak zmienić swoje życie i być szczęśliwym – wskazówki

Dlaczego chcemy być szczęśliwi?

Jedną z naturalnie wbudowanych cech w życie każdego człowieka jest pragnienie bycia szczęśliwym. Jest to jedna z emocji, które podświadomie kojarzymy ze zdrowiem. Nic więc dziwnego, że chcemy tak się czuć.

Jakie aspekty naturalnie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi? 

Człowiek według teorii ewolucji jest zwierzęciem stadnym. W związku z tym mamy głęboko wbudowaną potrzebę poczucia przynależności oraz inne potrzeby społeczne. W kontraście, można też powiedzieć, że mamy potrzebę odpoczynku; odpowiedniej regeneracji naszego umysłu i ciała. Może nam dawać to odpowiednia ilość snu, ruch na  świeżym powietrzu oraz zdrowe odżywianie. Mamy też potrzeby fizjologiczne, związane z dobrym zdrowiem, czy bezpieczeństwa, które jest dla nas absolutnie krytyczne. 

 Na najwyższych miejscach według piramidy motywacji Abrahama Maslowa (czyli tych najmniej krytycznych) znajdują się potrzeba szacunku i samorealizacji. Są one ważne, ponieważ wpływają na nasze poczucie wartości i sensu życia. Potrzebę szacunku zaspokajamy, kiedy otaczamy się w gronie ludzi, którzy godnie nas traktują, a sensu życia spełniając swoje marzenia, czy robiąc rzeczy, które przynoszą nam poczucie satysfakcji. 

Co w codziennym życiu przeszkadza nam w drodze do szczęścia?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na nasze poczucie szczęścia. Są to:

  • Stres
  • Problemy zdrowotne
  • Negatywne myśli i przekonania
  • Nieadekwatne oczekiwania
  • Toksyczne otoczenie
  • Konflikty interpersonalne
  • Problemy finansowe
  • Zaniżona samoocena

Jak zmienić swoje życie i być szczęśliwym – wskazówki:

Choć wielu z nas chciałoby coś zmienić w swoim życiu, to ogromna część poprzestaje na marzeniach. Dlaczego? Zmiana jest trudnym procesem. Wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu – czynności, stanów, które znamy i wydają nam się bezpieczne – i przekraczania jej – wejścia w nieznane. Często z tego powodu czujemy się bardziej zestresowani, lękowi, leniwi, czy po prostu niepewni.

Jeśli nie chcesz się tak czuć – to nie czytaj dalej. Nie ma sensu czytać o zmianach, których nie chcesz stosować w swoim życiu. Jeśli jednak postanawiasz zaryzykować i postawić pierwszy krok ku zmianie – to mam dla Ciebie 10 kroków jak zmienić swoje życie i być szczęśliwym.

Sprawdź też: Jaki zawód do mnie pasuje? Poradnik wyboru ścieżki kariery.

Krok 1 – Uwierz w siebie

Bardzo często popełniany błąd przez ludzi to niedostrzeganie swojej własnej wartości – a co za tym idzie – brak wiary we własne możliwości i marzenia. Czy zastanawiałeś się kiedyś po co są Twoje marzenia? Są po to, żeby je spełnić. Nikt inny nie ma dokładnie takich samych możliwości, warunków i marzeń jak Ty. Zamiast we wszystkim dostrzegać wady i traktować siebie zbyt surowo odetchnij, a później pomyśl o wszystkich swoich plusach, o momentach, w których sprawiłeś radość innym osobom i w których sam ją odczuwałeś.

Krok 2 – Daj sobie czas i przestrzeń

Być może spędziłeś już tyle czasu ze znajomymi i rodziną, że już nie wiesz co sam lubisz. Nie ma nic złego w łączeniu zainteresowań z drugim człowiekiem – wręcz przeciwnie – daje to poczucie wspólnoty. Natomiast w momencie, kiedy przebywanie samemu sprawia Ci problem, nie możesz wyjść na miasto sam i odczuwać w tym przyjemności – może warto poszukać nieco głębiej. Kiedy ostatnio wsłuchałeś się w swoje myśli, napisałeś notatkę w  pamiętniku, albo zrobiłeś coś wyłącznie dla własnej przyjemności? 

Krok 3 – Naucz się być sobą

Kiedy już spędziłeś odpowiednio dużo czasu sam – warto jest zastanowić się nad tym, jakie są Twoje standardy. Jakie rzeczy tolerujesz – w pracy, w domu, na ulicy – a jakich nie? Co jest dla Ciebie miło widziane, a co nie jest? Warto zadawać sobie dużo pytań i wcielać takie rzeczy w życie. Nie wszyscy muszą Cię lubić, ale ważne jest, żeby żyć ze sobą w zgodzie i kochać samego siebie. 

Krok 4 – Odetnij się od toksycznych ludzi (i znajdź nowych)

Amerykański pisarz Jim Rohn powiedział „Jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu.” I mimo, że życie nie jest zero jedynkowe i ciężko sobie wyobrazić, żeby człowiek mógł ,,być średnią” – to ludzie którymi się otaczamy mają na nas wpływ. Pomyśl o tym jak chcesz się czuć przy osobach, które są dla Ciebie ważne. Czy chcesz się trząść, mieć negatywne myśli i wyobrażać sobie mnóstwo ciemnych scenariuszy? Ludzie, którzy nas otaczają powinni mieć pozytywny wpływ – motywować nas, inspirować, czy sprawiać, że czujemy się sobą. Jeśli nie czujesz się dobrze w gronie najbliższych Ci osób – to może czas je zmienić.  

Krok 5 – Odetnij się od toksycznej pracy (i znajdź nową)

Pszczoły to jedne z najbardziej zgranych grup w królestwie zwierząt. Żyją w koloniach i każda z nich ma swoją ściśle wytyczoną funkcję. Kiedy jedna z nich zachowuje się nieodpowiednio to wpływa to na pracę całej grupy. Podobnie jest z otoczeniem w Twojej pracy. Jeśli Twoje środowisko w pracy jest toksyczne spotykasz się z tak zwanym ,,micromanagementem” (pracownicy zwracają Ci uwagę na najdrobniejsze, niepotrzebne szczegóły), czy ,,gaslightingiem” (komentarzami, które powierzchownie mają być komplementami, ale naprawdę są tylko obrazą) to warto rozważyć inne miejsca pracy. Tak samo, jeśli czujesz, że nie jesteś we właściwym ulu. Warto rozważnie i strategicznie planować takie zmiany, tak, żeby np. odłożyć pieniądze na poduszkę finansową – na czas, kiedy będzie się szukać lepszych alternatyw. 

Krok 6 – Znajdź jakość życia, która Ci odpowiada i poszukaj pracy, która Ci ją da

Siedząc pewnego dnia w ulubionej kawiarni zastanawiałam się jak dotrzeć do miejsca w życiu, kiedy sama będę się utrzymywać, pracować i żyć na standardzie życia, który miałam w tamtym momencie. Zawsze lubiłam chodzić do kawiarni, odwiedzać galerie sztuki i chodzić na sztuki teatralne. Ale to wszystko kosztuje. 

Co lubisz w swoim życiu? Bez czego nie wyobrażasz sobie codziennej rutyny? Z jakim budżetem czujesz się komfortowo?  Są to pytania, które warto sobie zadać, bez względu na wiek. Społeczeństwo XXI wieku nie żyje po to, aby pracować. Rozwój społeczny pozwolił nam cieszyć się życiem i szukać odpowiedniego miejsca do swoich oczekiwań, pragnień i ambicji.

Krok 7 – Znajdź swoje miejsce w systemie społecznym 

Czy wiedziałeś, że aż 78% polaków nie jest zadowolonych z systemu politycznego? Bez względu na to, jak bardzo się interesujesz polityką, jak szerokie masz zainteresowania, jak się zachowujesz- te aspekty mają wpływ na Twoją sytuację. Polityka wpływa na codzienne sytuacje, chociażby zdrowie, prawo do wolności i do prywatności. Jednostka w systemie totalitarnym, będzie mogła korzystać ze swoich praw w zupełnie inny sposób, niż np. jednostka w państwie czysto demokratycznym. 

 To kim jesteś, zależy po części od otoczenia w jakim się znajdujesz i rzeczywistości jaka w niej panuje. Dlaczego w Polsce częste są protesty nauczycieli, albo pielęgniarek? Dlaczego ludzie uczą się tyle lat, żeby później zarabiać nieco powyżej najniższej krajowej? Wystarczyłoby nauczycielowi przeprowadzić się do Finlandii, a pielęgniarce do Australii, gdzie zawody te mają znacznie większe poważnie społeczne i są lepiej opłacalne. Szukaj luk i je wykorzystuj. Nie myśl szablonowo – zapewniam Cię, że mnóstwo nieszczęśliwych osób tak myśli.

Krok 8 – Idź na terapię 

Czasami mamy bardziej skomplikowane problemy z którymi czujemy się niekomfortowo, a nie umiemy sobie sami z nimi poradzić. Wiele osób ma jakieś traumy, problemy – nie tylko związane z dzieciństwem – ale też z dorastaniem, albo współczesnym życiem. W takich przypadkach pomoc przyjaciela, lub członka rodziny nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj; każdy z nas jest inny. Rady, które daje Ci druga osoba mogą nie zadziałać, albo nawet zadziałać fatalnie, ponieważ nie są one ,,one size fits all” (w tym samym rozmiarze dla wszystkich). Każdy z nas jest inny, należy to więc (i siebie) uszanować. Czasami warto jest sięgnąć po pomoc specjalisty.

Krok 9 – Zacznij zdrowo żyć

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. A ile jest w tym prawdy? Między 2014, a 2016 rokiem badacze z Uniwersytetu w Kalifornii w San Francisco przeprowadzili jedno z największych badań w tej dziedzinie. Badanie obejmowało ponad 100 000 osób z 10 krajów. Okazało się, że czynniki takie jak aktywność fizyczna, zdrowa dieta, wysypianie się, unikanie używek i utrzymywanie zdrowych relacji z naszym otoczeniem – mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Zanim więc sięgniesz po kolejną mleczną czekoladę – poczytaj jaki wpływ ma biały cukier na Twój umysł.

Zobacz też: Jak poprawić jakość snu? Kompletny poradnik

Krok 10 – Bierz odpowiedzialność za swoje życie (nie innych)

Kiedy już odnalazłeś siebie, wiesz kim jesteś i czego chcesz od życia, pamiętaj o tym, żeby być asertywnym . To Ty, drogi czytelniku podejmujesz decyzje – w których warto jest być konsekwentnym. Nie odwołuj spotkań na ostatnią chwilę, a jeśli składasz obietnice to dopilnuj, żebyś zawsze je spełnił. Stawiaj się punktualnie na spotkania, analizuj każdą przegraną i świętuj każde (nawet najmniejsze zwycięstwo). Unikniesz wtedy tego nieprzyjemnego uczucia w brzuchu i sam siebie będziesz bardziej szanować. 

Żaden krok, który wymieniłam w tym artykule nie jest łatwy do spełnienia. Każdy wymaga czasu i niekiedy wielu prób. Pamiętaj, że nie wszystko zawsze wychodzi od razu. Warto jeden większy cel rozłożyć sobie na kilka drobniejszych kroków – tak, żeby osiągnięcie go wydawało się i faktycznie było dla Ciebie łatwiejsze.

 Jeśli mój artykuł Cię przekonał, że warto dążyć do własnego szczęścia to zachęcam do polubienia, udostępnienia i komentowania. Podziel się też przemyśleniami na ten temat, albo zostaw je dla własnej refleksji.