Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?

Wybór biura rachunkowego dla firmy to niełatwe zadanie. Pół biedy, jeśli prowadzimy działalność w małej miejscowości — wtedy wpisujemy w Google biuro rachunkowe Czeladź (lub dowolną inną miejscowość) i po chwili znajdujemy swojego księgowego. Przed trudniejszą decyzją stoją przedsiębiorcy działający w dużych miastach — z myślą o nich podpowiadamy, jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy. 

5 kryteriów wyboru biura rachunkowego dla firmy

Dobry księgowy to prawdziwy skarb z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy. W końcu taka osoba jest dobrze obeznana ze stale zmieniającymi się przepisami — potrafi zasugerować korzystne rozwiązania rachunkowe, które pozwolą obniżyć koszty prowadzenia firmy. 

Tylko i wyłącznie certyfikowani specjaliści

Dla wielu osób bywa to sporym zaskoczeniem, ale w Polsce rynek usług księgowych jest w “dziwny sposób” uregulowany prawnie — biuro rachunkowe może prowadzić każdy. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele firm może działać, nie mając wystarczających kwalifikacji. Koniecznie należy wybierać te biura, które mają ważny certyfikat księgowy w Ministerstwie Finansów. 

Być może taki wpis nie daje pełnej gwarancji wysokiej jakości usług, ale z pewnością zmniejszy szanse, że pracownicy  biura rachunkowego, któremu powierzymy księgowość naszej firmy, będzie niekompetentne. 

Stacjonarnie czy online?

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, aby z biurem rachunkowym firmowe sprawy załatwiać tylko i wyłącznie zdalnie. Jest to w pewnym sensie zrozumiałe — w końcu księgowi to osoby, które po części odpowiadają za finanse firmy. Warto więc niekiedy z taką osobą spotkać się osobiście. 

Może się okazać, że dobre biuro rachunkowe dla naszej firmy będzie oddalone o paręset kilometrów od miejsca naszej działalności i co wtedy? Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odległość nie będzie utrudnieniem w załatwianiu spraw firmowych. Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług takiej firmy. Trzeba jeszcze zastanowić się, czy dana firma wystarczająco dba o bezpieczeństwo cyfrowego obiegu dokumentów. 

Doświadczenie kadry biura rachunkowego

Musimy pamiętać, że same studia na kierunku rachunkowość i nawet certyfikat w Ministerstwie Finansów nie są gwarancją wysokiej jakości świadczonych usług przez dane biuro. Dobrze jest więc, aby osoby zatrudnione w biurze, z którego usług chcemy korzystać, byli doświadczonymi specjalistami. W końcu im więcej wie księgowy, tym większe szanse, że nie będziemy płacić więcej, niż powinniśmy. A w końcu o to chodzi w obsłudze rachunkowej firmy — żeby daniny na rzecz Państwa i urzędów były możliwie niskie. Dobrze jest też zorientować się, czy dane biuro rachunkowe obsługuje firmy z branży, w której my sami działamy. 

Opinie zadowolonych klientów

Dobrze jest przeprowadzić dokładną analizę opinii w internecie na temat biur rachunkowych dla naszej firmy. Jeśli firma, która jesteśmy zainteresowani będzie miała same negatywne oceny, nie może to być przypadek — najpewniej powinniśmy trzymać się z dala od takiego biura rachunkowego. 

Z drugiej strony, nie oczekujmy cudów. Znalezienie firmy, która ma w internecie same pozytywne opinie niemal graniczy z cudem. Niestety biznesowa rzeczywistość bywa brutalna — nieraz się zdarza, że firmy konkurencyjne uciekają się do nieczystych zagrywek i publikują fałszywe negatywne opinie. Poza tym zawsze się znajdzie ktoś, kogo nie sposób zadowolić i taka osoba wyleje swoje żale na stronie firmy, bądź w mediach społecznościowych. 

Bieżący kontakt z biurem rachunkowym

Księgowy, do którego nie można dodzwonić się przez cały dzień jest ostatnią osobą, której potrzebujemy podczas prowadzenia firmy. Ważne jest, aby biuro rachunkowe dla firmy, oferowało możliwość łatwego kontaktu na co dzień — gdy pojawi nam się ad hoc dowolne pytanie dotyczące finansów firmy. 

Jak wybrać biuro rachunkowe dla małej firmy: podsumowanie

Jeśli sumiennie przeanalizujemy ofertę biur rachunkowych dla naszej firmy — mając na uwadze wyżej wymienione kryteria — szansa, że dokonamy błędnego wyboru jest niska. Oczywiście rachunkowość to dziedzina, która dynamicznie się zmienia. Błędy każdemu mogą się zdarzyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.