Jak skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika?

Nie możesz odzyskać pieniędzy pożyczonych koledze? Kolejne prośby nie przynoszą żadnych rezultatów, a wysłane wiadomości pozostają bez odpowiedzi? Sprawdź, co możesz zrobić, aby dochodzić swoich praw.
  
  Pożyczanie pieniędzy znajomym to powszechna praktyka. Często zdarza się jednak, że nadużywając bliskiej więzi, najbliżsi wcale nie kwapią się z terminowym zwrotem kapitału. Zwłaszcza że oddanie pieniędzy po terminie w tym przypadku nie wiąże się z typową dla instytucji finansowych procedurą windykacyjną, wypowiedzeniem umowy kredytowej czy pogorszeniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Choć skuteczne odzyskanie pieniędzy od dłużnika nie jest łatwe, nie jest także niemożliwe. Co możesz zrobić, jeśli kolejne prośby o zwrot pieniędzy nie przynoszą żadnych rezultatów?

Jak odzyskać pożyczone pieniądze — skuteczne sposoby na zmotywowanie dłużnika do spłaty

Pierwszym krokiem, aby zmotywować dłużnika do zwrotu pieniędzy, powinno być wysłanie mu wezwania do zapłaty. Treść możesz stworzyć samodzielnie lub uzupełnić dostępny w internecie darmowy wzór. Ważne, aby dokument zawierał:

  • datę i miejsca sporządzenia;
  • Twoje dane;
  • dane dłużnika;
  • informację o podstawie roszczenia. Może być to np. umowa pożyczki;
  • informację o kwocie zadłużenia wraz z odsetkami;
  • informację o ostatecznym terminie spłaty;
  • informację o konsekwencjach braku płatności, czyli przekazaniu sprawy na drogę postępowania sądowego i obarczeniu dłużnika jego kosztami;
  • Twój podpis.


  Kolejne działania powinna determinować jedna kluczowa kwestia: czy umowa pożyczki została sporządzona w formie dokumentowej czy też nie. Określenie „dokumentowa” nie oznacza jednak wyłącznie umowy spisanej na papierze. Jako formę dokumentową rozumie się także SMS, e-mail czy nagraną wiadomość głosową.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze, jeśli masz umowę z pożyczkobiorcą?

Jeśli dysponujesz tradycyjną umową pożyczki na papierze, z pewnością znajduje się w niej zapis informujący o konsekwencjach nieterminowego zwrotu środków (może to być np. naliczenie odsetek za zwłokę i/lub skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego). W takich okolicznościach postępuj zgodnie z zapisami dokumentu. Jeśli masz z pożyczkobiorcą umowę w formie dokumentowej, lecz nie zawiera ona informacji o konsekwencjach opóźnień, zastosowanie będą miały ogólne przepisy prawa. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc jak najszybsze skierowanie sprawy do sądu. Dzięki dowodowi w formie umowy masz ogromne szanse na to, że sąd uzna Twoje racje i wyda nakaz zapłaty.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze, jeśli nie masz zawartej umowy w formie dokumentowej?

Jeśli nie posiadasz umowy w formie dokumentowej, wciąż masz szansę odzyskać pożyczone pieniądze. Cały proces może okazać się jednak nieco dłuższy i bardziej żmudny. Z całą pewnością warto jednak go rozpocząć. Zwłaszcza jeśli kwota pożyczki była spora. Od czego zacząć?

Także w przypadku braku umowy zasadnym krokiem będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Jest jednak pewne „ale”. Dowód w postaci zeznań świadków lub przesłuchania stron sąd może dopuścić wyłącznie gdy:

  • obie strony wyrażą na to zgodę (istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że dłużnik dobrowolnie będzie zeznawał na swoją niekorzyść);
  • żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą;
  • fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.

W takich okolicznościach to Tobie, jako wierzycieli spocznie obowiązek udowodnienia istnienia roszczenia. Zanim rozpoczniesz całą procedurę, zastanów się, czy dysponujesz jakimkolwiek dowodem, który może przemawiać na Twoją korzyść. Może być to np. potwierdzenie przelewu pożyczki na konto dłużnika, korespondencja mailowa w sprawie szczegółów pożyczki, wysłane monity nawołujące dłużnika do spłaty długu. Każdy z nich zwiększy Twoje szanse na pozytywny wynik postępowania.

Wpisanie danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Jeśli sąd uznał zasadność Twoich roszczeń i wydał tytuł wykonawczy, jednak dłużnik wciąż nie uregulował zadłużenia, możesz wpisać jego dane do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jak to zrobić?

Jeśli jesteś osobą fizyczną, niezbędnym warunkiem dokonania wpisu jest posiadanie tytułu wykonawczego. Jeśli nim dysponujesz:

  • wejdź na stronę http://www.big.pl i zarejestruj się;
  • wypełnij wezwanie do zapłaty dostępne w dokumentach dla konsumentów i wyślij dłużnikowi dokument listem poleconym (wzór wezwania do zapłaty dla konsumentów znajdziesz tutaj);
  • poczekaj 14 dni (taki wymóg wskazują przepisy prawa);
  • jeśli w ciągu 14 dni pieniądze nie wpłyną na Twoje konto, to po tym czasie możesz wpisać jego dane do rejestru.

  Jak to zrobić?

  • Zaloguj się na swoje BIGKonto w systemie BIG.pl.
      Wydrukuj dostępną w systemie umowę i załączniki. Podpisz i wyślij do BIG InfoMonitor pocztą tradycyjną. Po weryfikacji dokumentów BIG InfoMonitor aktywuje usługę.
  • Po zalogowaniu się na swoje konto i dokonaniu opłaty samodzielnie wpiszesz dane dłużnika do rejestru.

Dlaczego warto wpisać dane dłużnika do rejestru? Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor to baza zawierająca informacje o długach przedsiębiorców i osób fizycznych. Każdego dnia zaglądają do niej banki, firmy pożyczkowe, leasingodawcy, dostawcy internetu czy przedsiębiorcy, którzy chcą potwierdzić wiarygodność płatniczą swoich kontrahentów i klientów. Jeśli w rejestrze znajdują się negatywne informacje, osoba lub firma może mieć realne problemy z wzięciem kredytu bankowego, skorzystaniem z ratalnego systemu płatności czy podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej. Dla wielu nieterminowych płatników wizja ujawnienia długów w tym rejestrze będzie więc skuteczną motywacją, aby zwrócić pieniądze i zaoszczędzić sobie kłopotów.
  

Materiał zewnętrzny