Tutaj jesteś

Co robić kiedy zatrze się silnik?

17 sierpnia 2021 Poradnik Co robić kiedy zatrze się silnik

Awarie zasadniczej jednostki napędowej samochodu zaliczane są do najgroźniejszych problemów, z którymi muszą zmagać się kierowcy. Jedną z częstych komplikacji stanowi zatarcie silnika. W przypadku starszych aut naprawa tej awarii jest nieopłacalna. Warto wiedzieć, które symptomy wskazują na uszkodzenie jednostki napędowej i w jaki sposób można przywrócić prawidłową pracę pojazdu. 

Jakie są najczęstsze przyczyny zatarć silnika?

Zacieranie się silnika stanowi długotrwały proces uzależniony od wielu, różnorodnych czynników. W przypadku wczesnego wykrycia awarii można uniknąć kosztownej naprawy. Bardzo często zdarza się jednak, że objawy zacierania się jednostki napędowej są ignorowane przez kierowców lub sam przebieg procesu jest stosunkowo krótki. Najczęstszą przyczynę komplikacji stanowi zbyt niski poziom oleju silnikowego, odpowiadającego za smarowanie jednostki napędowej. Wielu kierowców zapomina o regularnym monitorowaniu stanu płynu. Przy jego niskim poziomie agresywna jazda i przeciążenia boczne prowadzą do przedostania się oleju z dna miski na ścianki, co skutkuje przerwaniem dostawy cieczy do silnika. W efekcie zostaje zatrzymamy proces smarowania, który prowadzi do zatarcia się jednostki napędowej. Warto zatem pamiętać, by regularnie sprawdzać i uzupełniać olej silnikowy. 

Duże znaczenie ma również stosowanie odpowiedniej jakości płynu smarującego. Wielu kierowców źle dobiera olej do silnika swojego samochodu. Należy bowiem pamiętać, by przestrzegać zaleceń producenta posiadanego auta. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradców, pracujących w sklepie motoryzacyjnym. Znają oni bowiem właściwości konkretnych części silnikowych i płynów, zapewniających optymalną pracę jednostki napędowej. Kierowcy, posiadający auta napędzane dieslem lub z automatyczną skrzynią biegów, powinni upewnić się, czy zacieranie silnika nie jest spowodowane cieczą chłodzącą. Bardzo często obniża ona bowiem właściwości oleju. Zatarcie silnika nierzadko stanowi skutek agresywnego stylu jazdy konkretnego kierowcy. W takich sytuacjach komponenty silnika pracują bez odpowiedniego smarowania. Olej zostaje bowiem dokładnie rozprowadzony po wszystkich częściach jednostki napędowej dopiero po upływie kilku sekund. Nie należy zatem od razu wprowadzać auta na wysokie obroty. 

W jaki sposób rozpoznać awarię silnika?

Symptomy zatarcia silnika są charakterystyczne i łatwe do zidentyfikowania dla każdego kierowcy. Nierówna praca silnika może wskazywać na to, iż jednostka napędowa zaciera się. Sygnałami awarii są również wszelkie nietypowe dźwięki, dobiegające spod maski. Zdarza się również, że po uruchomieniu samochodu, z silnika wydostaje się dym. Symptom ten może świadczyć o konieczności wymiany pierścieni. Wszystkich opisanych objawów nie należy ignorować. W przeciwnym razie jednostka napędowa może ulec poważnemu uszkodzeniu.

Zatarcie silnika jest niebezpieczną awarią pojazdu, która nie musi jednak wiązać się z kosztowną naprawą. Należy pamiętać, by w przypadku zaobserwowania symptomów nieodpowiedniej pracy jednostki napędowej, skonsultować się ze specjalistą lub samemu sprawdzić przyczynę komplikacji. Jeśli konieczny będzie zakup części zamiennej, warto zainwestować w tą wysokiej jakości. 

Redakcja Netinvest

Jestem pasjonatem finansów i rozwoju osobistego. Na co dzień dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem na blogu netinvest.com.pl, gdzie wspieram Was w podróży ku lepszej przyszłości. Uwielbiam pisać o wszystkim, co związane z pracą, finansami, kryptowalutami i stylem życia. Wierzę, że każdy z nas ma potencjał, by osiągnąć swoje cele, dlatego staram się inspirować i motywować do działania. Zapraszam do wspólnej nauki i odkrywania, jak lepiej zarządzać swoim życiem i finansami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?