Co powinieneś wiedzieć o kredycie samochodowym?

Podczas zakupu nowego pojazdu można posiłkować się kredytem samochodowym. Jest to wygodny sposób sfinansowania zakupu bez konieczności jednorazowego wydania dużej sumy. Warto wiedzieć, że w ofercie firm finansujących zakup samochodów znajdziemy kilka rodzajów kredytu samochodowego. Wybór może wpłynąć między innymi na wysokość miesięcznej raty. Dlatego w tym tekście przyglądamy się kredytowi samochodowemu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym narzędziu.

Czym jest kredyt samochodowy?

 

Co jest cechą szczególną kredytu samochodowego? Jest to kredyt udzielany na konkretny cel. Tym celem jest najczęściej sfinansowanie zakupu pojazdu. Celowość to cecha, która odróżnia kredyt samochodowy od gotówkowego. Bank nie przelewa kredytobiorcy środków na konto. Bezpośrednio finansuje zakup pojazdu u sprzedawcy. Ważną cechą odróżniającą kredyt samochodowy od gotówkowego są dodatkowe zabezpieczenia. Może zostać zastosowana cesja, zastaw czy też depozyt karty pojazdu. Ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń wiąże się z wieloma formalnościami. Korzyścią dla klienta jest jednak znacznie niższe oprocentowanie od tradycyjnych kredytów gotówkowych.

Jak wziąć kredyt samochodowy?

Obowiązki kredytobiorcy posiadającego kredyt samochodowy są standardowe i podobne do innych rozwiązań kredytowych. Podstawowym obowiązkiem jest spłata rat kredytu w ustalonych wcześniej terminach. W celu uniknięcia ewentualnych nieprzyjemności warto dostosować wysokość raty do swoich możliwości finansowych. Pomóc może w tym kalkulator kredytu samochodowego. Spłata niskiej raty będzie łatwiejsza do zaplanowania w budżecie domowym. Pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonego samochodu na kredyt jest ustalenie zdolności kredytowej.

Na czym polega ustalenie zdolności kredytowej?

 

Zdolność kredytowa określa prawdopodobieństwo spłaty kredytu o wnioskowanych parametrach przez kredytobiorcę. Bank bierze pod uwagę sytuację finansową wnioskodawcy. Rozpatrywane są wszystkie jego dochody oraz wysokość kosztów utrzymania. Dzięki zbadaniu zdolności kredytowej można sprawdzić, czy rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Standardowymi kosztami kredytu są odsetki, ubezpieczenia, prowizje i tym podobne opłaty. Koszt kredytu samochodowego można obliczyć przy pomocy wskaźnika RRSO.

Czym jest RRSO?

 

Jak rozwinąć tajemniczy skrót RRSO? RRSO to inaczej rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dlaczego należy zwracać uwagę na wysokość RRSO? Parametr ten określa wysokość wszystkich kosztów. Podawany jest w ujęciu procentowym. Niska stopa oznacza korzystne warunki udzielonego kredytu. Gdzie znaleźć przewidywaną stopę RRSO w ofercie kredytowej? Zamieszcza ją kalkulator kredytu samochodowego. Kalkulator jest przydatnym narzędziem, które w czytelny sposób przedstawia wszystkie warunki kredytu samochodowego.

Gdzie znaleźć kalkulator kredytowy?

 

Producenci i sprzedawcy samochodów współpracują z firmami zapewniającymi dogodne warunki finansowania. Przykładem może być tutaj VW FS. Jest to firma, dzięki której możemy sfinansować zakup samochodów z koncernu Volkswagena. Kalkulator samochodowy udostępniony jest przez firmę na stronie https://www.vwfs.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-samochodu/kalkulator-finansowy.html. Dzięki kalkulatorowi można dopasować opcję kredytu do swoich potrzeb.

Jakie opcje mamy do wyboru?

Finansowanie samochodu oferowane jest zazwyczaj w kilku wariantach. Dopasowane są one do możliwości i oczekiwań klienta. Jak to wygląda w przypadku VW FS? Kredytobiorcy mają do dyspozycji między innymi tradycyjny kredyt, kredyt z niskimi ratami, a także leasing konsumencki. Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze? Zależy to od sytuacji i oczekiwań konsumenta. Pod uwagę może być brana wartość pierwszej wpłaty, deklarowany roczny przebieg oraz liczba rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.