Praca w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

Praca online w domu to jeden ze znaków naszych czasów. Na szerszą skalę pojawiła się wraz z wybuchem pandemii i wszystko wskazuje na to, że pozostanie z nami na dłużej. Nikogo już nie zaskakuje, nie oznacza to jednak, że wszyscy czujemy się tak samo dobrze, wypełniając swoje obowiązki w domowym zaciszu. Jakie kroki powinniśmy więc podjąć, jeśli zależy nam na tym, aby była ona maksymalnie efektywna?

praca w domu

Praca w domu – działaj zgodnie z harmonogramem

Jednym z największych problemów, na jakie uskarżają się osoby pracujące w domu, jest niższa efektywność. Na szczęście, z problemem tym można dość łatwo się uporać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów okazuje się być stworzenie własnego harmonogramu pracy dostosowanego do szczególnych warunków, w jakich się ona odbywa. Wiele osób uważa, że już stworzenie „planu pracy w głowie” będzie wystarczające. Doświadczenie uczy jednak, że harmonogram, który nigdzie nie jest zapisany, jest jednocześnie tym, o którym można wygodnie zapomnieć. Lepszą opcją jest więc zapisanie go, najlepiej z wykorzystaniem jednego z narzędzi przeznaczonych do organizowania czasu pracy.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest też pracować w rytm własnego zegara biologicznego. To właśnie jego niezrozumienie zwykle przyczynia się do tego, że już po godzinie zaczyna brakować nam energii. Praca w domu sprzyja zmianie nawyków, późniejszemu wstawaniu i ogólnemu rozprężeniu. Bardzo szybko można jednak przekonać się o tym, że rozregulowanie zegara biologicznego przynosi znacznie więcej strat niż korzyści.

praca w domu

Pracuj w jednym miejscu

Wielu osobom wydaje się, że praca w domu, to praca gdzie i kiedy chcemy. Po raz kolejny okazuje się jednak, że jest to nie udogodnienie, ale pułapka, w którą łatwo można wpaść i z której bardzo trudno jest się uwolnić. Wędrowanie z pracą po całym domu sprzyja nie koncentracji, ale irytacji, zwłaszcza że takie działanie wprowadza nieporządek. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, postawmy na stałe miejsce do pracy. Kąt przeznaczony do wykonywania obowiązków zawodowych nie musi być duży. Jeśli jednak wszystkie czynności związane z pracą wykonujemy w jednym miejscu, z pewnością łatwiej będzie się nam na nich koncentrować.

Pewnym uzupełnieniem tej zasady jest również ta, która zakłada ubieranie się jak do pracy nawet wtedy, gdy pracuje się w domu. Pozwoli to na wysłanie własnemu mózgowi czytelnego sygnału, że koncentracja na czekających nas zadaniach jest bardziej niż wskazana.