Umowa o pracę a własna działalność – jak to wygląda w praktyce?

0
314

Praca we własnej firmie, to marzenie niejednego etatowego pracownika. Własny biznes zazwyczaj kojarzy się z wolnością i niezależnością. To sposób na oderwanie się od codziennej rutyny i zapanowanie nad własnym życiem i czasem.

Zalety łączenia dwóch źródeł dochodu

Łączenie pracy na etacie z pracą na własny rachunek ma wiele pozytywnych stron. Do najważniejszej zalety, zalicza się oczywiście dodatkowy zarobek. Wielkość dochodów będzie uzależniona od rodzaju podjętej działalności i czasu, jaki się na nią poświęci. Początkowo mały biznes, może z czasem przynosić coraz większe zyski.

Kolejnym plusem są niższe koszty prowadzenie działalności gospodarczej. Pracując na etacie i jednocześnie we własnej firmie, należy opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie płaci się składek na ubezpieczenie społeczne (rentowej, emerytalnej, zdrowotnej, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy). Jedynym wymogiem dla uzyskania tych korzyści jest otrzymywanie minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Praca na własny rachunek, daje możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Jest to bardzo dobry sposób na rozkręcenie działalności. Po kilku miesiącach lub latach, dodatkowy biznes ma szanse przekształcić się w główne źródło dochodów. Dzięki temu praca przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się codziennym, satysfakcjonującym zajęciem.

Na co uważać, gdy mamy własną firmę i pracujemy na etacie

Umowa o prace a własna działalność – jak unikać zagrożeń?Często myśląc o założeniu własnej firmy, pojawia się strach związany z porażką. Jednoczesna praca na etacie i założenie działalności, ogranicza finansowe ryzyko. W przypadku niepowodzenia i upadku nowo założonej firmy, nadal utrzymane będą dochody z pracy na etacie.

Przed rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, warto uważnie przyjrzeć się zapisom w umowie o pracę. Jeśli jest w niej mowa o zakazie konkurencji, nie będzie możliwości wykonywania tej samej pracy na etacie i w swojej firmie. Złamanie zakazu konkurencji, może mieć katastrofalne skutki: dyscyplinarne zwolnienie z pacy i sprawa w sądzie.

Dodatkowa praca pochłania dużo czasu. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z różnymi obowiązkami, takimi jak: zadbanie o sprawy księgowe, pozyskiwanie klientów. Sprawne pogodzenie dwóch sposobów zarabiania pieniędzy, może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Sukces zapewnią dyscyplina i szczegółowe planowanie kolejnych kroków.

Kolejną kwestią jest przebywanie na zwolnieniu lekarskim. W przypadku choroby, nie wolno wykonywać żadnej pracy, również tej we własnej firmie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli pracodawca nie patrzy przychylnie na pozaetatowy biznes.

Ważną decyzją jest wybór sposobu opodatkowania. Może się zdarzyć sytuacja, że suma dochodów uzyskiwanych z etatu i własnej działalności przekroczy kwotę pierwszego progu podatkowego. Dla uniknięcia takiej sytuacji należy przemyśleć kwestię opodatkowania podatkiem liniowym, wynoszącym dziewiętnaście procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here