Sprawdzone sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało, odnosiło sukcesy w szkole, zdobyło dobre wykształcenie. Niektórzy podopieczni są bardzo ciekawi otaczającego świata, chętnie uczą się nowych rzeczy, chłoną wiedzę, jak przysłowiowa gąbka. Niestety są też i tacy, którzy najchętniej spędzaliby większość czasu przed ekranem komputera czy bawiąc się na smartfonie. Pojawia się wobec tego pytanie, jak zachęcić dziecko do nauki, aby nie zrazić go, ale uzyskać pożądany efekt. 

Dziecko nie jest chętne do nauki? Są na to sprawdzone sposoby!

Nie ma lepszego momentu na przyswajanie nowej wiedzy niż w wieku dziecięcym. Otwartość umysłu i jego dynamiczny rozwój sprawiają, że dziecko nie ma większych problemów z przyswajaniem nowej wiedzy. Warto wobec tego zadbać o to, aby zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju, obudzić w nim chęć do poszerzania wiedzy. Najlepszą opcją w przypadku najmłodszych jest nauka poprzez zabawę, dzięki czemu nie będzie kojarzona z przykrym obowiązkiem. Odrabianie pracy domowej nie musi być czymś nieprzyjemnym, ale wyzwaniem, którego dziecko będzie chciało się podjąć. Warto sięgać po nowoczesne pomoce naukowe, które ułatwią i uprzyjemnią czas spędzony przy książkach. Smartfon czy tablet nie służą wyłącznie do zabawy, grania w bezwartościowe gry. Wystarczy zainstalować na tych urządzeniach wielorakie aplikacje sprzyjające nauce, możliwości jest obecnie mnóstwo. Nie brakuje programów stworzonych właśnie z myślą o dzieciach i to w różnym przedziale wiekowym. Dawanie dobrego przykładu to podstawa, dlatego warto uczyć się razem z dzieckiem, wzbudzać jego ciekawość. Poznawanie świata wiąże się z napotykaniem różnych trudności, które mogą zniechęcać. Warto rozwiązywać wspólnie problemy, aby podopieczny czuł wparcie. 

Mogłoby się wydawać, że wprowadzenie systemu kar i nagród będzie pomocne, ale zwykle działa wręcz zniechęcająco. Dziecko ma uczyć się dla siebie, a nie być przekupywane. Karanie wzbudza negatywne emocje, ma destruktywny wpływ na rozwój podopiecznego. Rodzic powinien dążyć do uświadamiania dziecku, że zdobywana wiedza sama w sobie stanowi wartość. Trzeba też uświadomić podopiecznego, że należy być odpowiedzialnym i wywiązywać się ze swoich obowiązków – rodzice pracują, a dziecko się uczy. Warto pomagać, ale nie można wyręczać, dziecko musi popełniać błędy i wyciągać z tego lekcje, uczyć się na nich. Rodzic powinien pamiętać o tym, a nie moralizować podopiecznego, nie porównywać go do siebie ani nikogo innego. Warto podsyłać dziecku różne materiały ułatwiające naukę. W Internecie jest mnóstwo przydatnych filmów, wykładów, tutoriali. Za dobre wyniki trzeba oczywiście chwalić i można nawet wynagradzać, ale nie zakupem jakichś gadżetów czy pieniędzmi. Nagrody mogą być związane z edukacją, pomagać poszerzać horyzonty. Nie należy jednak rzucać pochwałami na lewo i prawo. Doceniać trzeba włożony wysiłek, wytrwałość w dążeniu do celu. Oczekiwania nie mogą być zbyt niskie, bo zniechęci to wręcz do nauki. Powinno przyzwyczaić się do systematyczności, połączyć naukę z pasją, zapewnić dziecku optymalne warunki do nauki. Świetną opcją będzie podkreślenie sukcesów oraz pokazywanie tego, jak bardzo ceni się rozwijanie pasji.